Dallime mes rishikimeve të "Klementi XII"

62 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Transferoi 1 lidhje ndërwiki, të cilat tashmë janë në dispozicion tek Wikidata në artikullin d:q133108)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| nëntitulli =
| stema = [[Skeda:C o a Clemente XII.svg|150px]]
| zgjedhja = [[12 Korrik|12 korrik]] [[1730]]
| shugurimi peshkopal = [[16 korrik]] [[1730]]
| shenjtërimi =
| pasardhësi = [[papa Benedikti XIV]]
| emri i lindjes = Lorenzo Corsini
| vendlindja = [[Firenca|Firence]]
| datëlindja = [[7 Prill|7 prill]] [[1652]]
| vendvdekja = [[Roma]]
| datëvdekja = [[6 shkurt]] [[1740]]
| firma =
}}
'''Papa Klementi XII''' (Lorenzo Corsini l. [[7 Prill|7 prill]] [[1652]], [[Firenca|Firence]] - v. [[6 shkurt]] [[1740]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 246 i Kishës Katolike]]. <ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[12 Korrik|12 korrik]] [[1730]] dhe deri më [[6 shkurt]] [[1740]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Benedikti XIII]], ndërsa pasardhësi [[papa Benedikti XIV]].
 
== Shiko edhe ==
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[papa Benedikti XIII]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years=[[12 Korrik|12 korrik]] [[1730]] – [[6 shkurt]] [[1740]]}}
{{s-aft|after=[[papa Benedikti XIV]]}}
{{s-end}}