Dallime mes rishikimeve të "Leoni III"

99 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Robot: ndryshime kozmetike)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| nëntitulli =
| stema =
| zgjedhja = [[26 Dhjetor|26 dhjetor]] [[795]]
| shugurimi peshkopal =
| shenjtërimi = [[27 Dhjetor|27 dhjetor]] [[795]]
| kurorëzimi =
| fundi papatit = [[12 Qershor|12 qershor]] [[816]]
| motoja =
| kardinalë = [[:Kategoria:Kardinalë të emëruar nga Leoni III|shiko kategorinë]]
| datëlindja = 750 ca
| vendvdekja = [[Roma]]
| datëvdekja = [[12 Qershor|12 qershor]] [[816]]
| varrimi = [[Bazilika e Shën Pjetrit]]
| firma =
}}
'''Papa Leoni III''' ( l. 750 ca, [[Roma]] - v. [[12 Qershor|12 qershor]] [[816]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 96 i Kishës Katolike]]. <ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[26 Dhjetor|26 dhjetor]] [[795]] dhe deri më [[12 Qershor|12 qershor]] [[816]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Adriani I]], ndërsa pasardhësi [[papa Stefani IV]].
 
== Shiko edhe ==
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[papa Adriani I]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years=[[26 Dhjetor|26 dhjetor]] [[795]] – [[12 Qershor|12 qershor]] [[816]]}}
{{s-aft|after=[[papa Stefani IV]]}}
{{s-end}}