Ndryshimi mes inspektimeve të "Martini IV"

48 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q227719)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| zgjedhja = [[22 shkurt]] [[1281]]
| shugurimi peshkopal =
| shenjtërimi = [[23 Mars|23 mars]] [[1281]]
| kurorëzimi =
| fundi papatit = [[28 Mars|28 mars]] [[1285]]
| motoja =
| kardinalë = [[:Kategoria:Kardinalë të emëruar nga Martino IV|vedi la categoria]]
| datëlindja = [[1210]] afërsisht
| vendvdekja = [[Peruxhia]]
| datëvdekja = [[28 Mars|28 mars]] [[1285]]
| varrimi = [[Katedralja e Shën Lorencit (Perugia)|Katedralja e Shën Lorencit]], [[Peruxhia]]
| firma =
}}
'''Papa Martini IV''' (Simone de Brion l. [[1210]] afërsisht, Mainpincien ([[Andrezel]]) - v. [[28 Mars|28 mars]] [[1285]], [[Peruxhia]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 189 i Kishës Katolike]]. <ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[22 shkurt]] [[1281]] dhe deri më [[28 Mars|28 mars]] [[1285]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Nikolla III]], ndërsa pasardhësi [[Papa Honori IV]].
 
== Shiko edhe ==
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[papa Nikolla III]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years=[[22 shkurt]] [[1281]] – [[28 Mars|28 mars]] [[1285]]}}
{{s-aft|after=[[Papa Honori IV]]}}
{{s-end}}