Dallime mes rishikimeve të "Piu III"

47 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Robot: ndryshime kozmetike)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| nëntitulli =
| stema = [[Skeda:C o a Pio II.svg|100px]]
| zgjedhja = [[22 Shtator|22 shtator]] [[1503]]
| shugurimi peshkopal = [[8 tetor]] [[1503]]
| shenjtërimi =
| emri i lindjes = Francesco Nanni Todeschini Piccolomini
| vendlindja = [[Sarteano]]
| datëlindja = [[29 Maj|29 maj]] [[1439]]
| vendvdekja = [[Roma]]
| datëvdekja = [[18 tetor]] [[1503]]
| firma =
}}
'''Papa Piu III''' (Francesco Nanni Todeschini Piccolomini l. [[29 Maj|29 maj]] [[1439]], [[Sarteano]] - v. [[18 tetor]] [[1503]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 215 i Kishës Katolike]]. <ref name="EdP">* {{en}} {{PAGENAME}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[22 Shtator|22 shtator]] [[1503]] dhe deri më [[18 tetor]] [[1503]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Aleksandri VI]], ndërsa pasardhësi [[papa Juli II]].
 
== Shiko edhe ==
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[papa Aleksandri VI]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years=[[22 Shtator|22 shtator]] [[1503]] – [[18 tetor]] [[1503]]}}
{{s-aft|after=[[papa Juli II]]}}
{{s-end}}
5.349

edits