Dallime mes rishikimeve të "Serxhio I"

61 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Transferoi 1 lidhje ndërwiki, të cilat tashmë janë në dispozicion tek Wikidata në artikullin d:q173086)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| zgjedhja =
| shugurimi peshkopal =
| shenjtërimi = [[15 Dhjetor|15 dhjetor]] [[687]]
| kurorëzimi =
| fundi papatit = [[8 Shtator|8 shtator]] [[701]]
| motoja =
| kardinalë = [[:Kategoria:Kardinalë të emëruar nga Serxhio I|shiko kategorinë]]
| datëlindja = [[650]] afërsisht
| vendvdekja = [[Roma]]
| datëvdekja = [[8 Shtator|8 shtator]] [[701]]
| varrimi = [[Bazilika e Shën Pjetrit]]
| firma =
}}
'''Papa Serxhio I''' ( l. [[650]] afërsisht, [[Palermo]] - v. [[8 Shtator|8 shtator]] [[701]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 84 i Kishës Katolike]]. <ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më [[8 Shtator|8 shtator]] [[701]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Kokoni]], ndërsa pasardhësi [[papa Gjoni VI]].
 
== Shiko edhe ==
{{s-rel|ca}}
{{s-bef|before=[[papa Kokoni]]}}
{{s-ttl|title=Papë|years= – [[8 Shtator|8 shtator]] [[701]]}}
{{s-aft|after=[[papa Gjoni VI]]}}
{{s-end}}