Dallime mes rishikimeve të "Partia Komuniste e Shqipërisë"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Partia Komuniste Shqiptare''' ose shkurt '''PKSH''' u formua në [[8 Nëntor|8 nëntor]] të vitit [[1941]] me bashkimin e grupeve të komuniste të cilët deri në atë kohë luftonin të vecuar nga njëri-tjetri. Koordinimin për këtë bashkim e bëri malazezi Miladin Popovic. Në formimin e PKSH-ës nuk u zgjodh udheheqësi i saj, por koordinator i degëve të partisë u caktua [[Enver Hoxha]] i cili ishte sekretar i partisë në Tiranë, por në mars [[1943]] në Konferecen e Vendit, E.Hoxha zgjidhet kryetar partie. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe çlirimit të Shqipërisë nga Italia dhe Gjermania, PKSH-ja merr pushtetin në dorë dhe E.Hoxha në këtë periudhë luante rolin e kryeministrit, ministrit të punëve të jashtme, ministrit të mbrojtjës dhe udhëheqte ushtrinë e vendit.
 
Me vendim të Kongresit të Parë PKSH e ndryshoi emrin në [[Partia e Punës e Shqipërisë|PPSH]].
 
== Ritrasformimi i PPSH-së në PKSH ==
Pas viteve [[2000]], [[Hysni Milloshi]] arriti me shumë përpjekje të rikrijonte [[Partia Komuniste e Shqipërisë|PKSH]] e'u zgjodh Sekretar i Parë i saj. Në zgjedhjet e vitit [[2003]] e [[2007]] PKSH ka përkrahur [[PS]]-në dhe kandidatët e saj në zgjedhjet përkatëse. Por në vitin [[2011]] ajo debohet nga koalicioni i majtë i [[PS]]-së, ndaj në zgjedhjet vendore PKSH vendos të kanidoj e vetme duke nxjerr kandidatin e tretë për Tiranën Hysni Milloshin, perballe Lulzim Bashës dhe Edi Ramës.<ref>[http://www.gazetatema.net/web/2011/04/09/hysni-milloshi-do-punoj-me-berishen-ja-si-me-ndihmoi-lsi-per-te-kandiduar/ Hysni Milloshi: Do punoj me Berishën. Ja si më ndihmoi LSI për të kandiduar | Gazeta Tema<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref> Në këto zgjedhje Milloshi nuk arriti të fitonte pasi mori 1394 vota<ref>[http://result.cec.org.al/?q=1&r=31&l=384 Kqz - Rezultati Paraprak<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref>.
 
== Shih edhe ==
5.349

edits