Ndryshimi mes inspektimeve të "Peruja"

6 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 194 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q419 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
{{KUTIAPeru}}
 
'''Peru''', emri zyrtar '''Republika e Perusë''' është shtet që shtrihet në Perëndim të [[Amerika Jugore|Amerikës Jugore]]. Në Veri kufizohet me [[Ekuadori]]n dhe [[Kolumbia|Kolumbinë]], në Lindje me [[Brazili]]n, në Jug-Lindje me [[Bolivia|Bolivinë]], në Jug me [[KiliKilia|Kilin]]n, dhe në Perëndim ka dalje në [[Oqeani Paqësor|Oqeanin Paqësor]].