Ndryshimi mes inspektimeve të "Petro Nini Luarasi"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 3 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1265935 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| titulli = Pedagog, Publicist
| emri i lindjës = Petro Nino Luarasi
| ditëlindja = [[22 Prill|22 prill]] [[1865]]
| vendlindja = [[Luaras]], [[Rrethi i Kolonjës|Kolonjë]]
| ditëvdekja = [[17 Gusht]] [[1911]]
| vendvdekja = [[Erseka|Ersekë]], [[?]]
| pseudonimi =
| nacionaliteti = Shqiptar
}}
 
'''Petro Nino Luarasi''' lindi në 22 prill të vitit [[1865]] në [[Luaras]] të [[KolonjëRrethi i Kolonjës|Kolonjës]]s dhe vdiq më [[17 Gusht|17 gusht]] të vitit [[1911]], ishte i biri i Nini Petro Kostallarit, veprimtar i Rilindjes Kombëtare, publicist e pedagog, Mësues i Popullit. Lindi në Luaras të Kolonjës në një familje muratori. Ishte nxënës në shkollën e Qestoratit drejtuar nga [[Koto Hoxhi]].
 
== Jeta ==
Punoi si mësues në fshatrat e Kolonjës, ku u mësonte fëmijëve fshehurazi gjuhën shqipe dhe përgatiti një grup shokësh si mësues. Më 1882 hapi Shkollën e Parë Shqipe në fshatin Bezhan të Kolonjës, kurse më [[1887]] hapi shkollën shqipe në Ersekë dhe pak më vonë ([[1892]]-[[1893]]) shkollat shqipe në krahinën e Kolonjës e të Vakëfeve, punoi si drejtor dhe mësues i Mësonjëtores së parë shqipe të Korçës dhe më vonë i shkollës së Negovanit ([[1909]]-[[1911]]). Në emigracion, në Amerikë ([[1904]]-[[1908]]) mori pjesë gjallërisht në lëvizjen kombëtare, ishte nismëtar i shoqërive patriotike "Mall i mëmëdheut" dhe "Pellazgu", i krijimit të komiteteve të fshehta për lirinë e Shqipërisë.
 
Ishte delegat në [[Kongresi i Manastirit|Kongresin e Manastirit]] (1908). Për veprimtarinë patriotike, arsimore e shoqërore u përndoq nga xhonturqit dhe [[Patrikana e Stambollit]]. Vdiq i helmuar prej tyre në Ersekë, më [[17 Gusht|17 gusht]] [[1911]].
[[Skeda:P.n.l.jpg|thumb|150px|Petro Nini Luarasi]]
Bashkëpunoi në organet "Bashkimi i kombit" ([[Manastiri (Qytetiqytet)|Manastir]] [[1909]]-[[1910]]), ku qe dhe redaktor, në "Drita" (Sofje, [[1907]]-[[1908]]), në "Kombi" (Boston, [[1908]]), në "Liria" (Selanik, 1909-1910) ku botoi shkrime publicistike, pedagogjike dhe poezi. Në veprën politike "[Mallkimi i shkronjave shqipe dhe çpërfolja e shqiptarit"] (Manastir, 1911) mbrojti të drejtën e popullit shqiptar për kulturën e vet kombëtare. Propagandoi një nga idetë qendrore të Rilindjes:
::''bashkimin në luftë për lirinë e Shqipërisë pavarësisht nga besimi fetar''.
 
 
== Mirënjohje ==
Presidenti i [[ShqipëriShqipëria|Shqipërisë]], [[Bamir Topi]] më 13 janar 2012 i akordoi Petro Nini Luarasit (pas vdekjes) [[Urdhri "Nderi i Kombit"|Urdhrin “Nderi i Kombit”]] me motivacionin: “''Figurë e shquar e kombit, një nga veprimtarët e ndritur të Rilindjes Kombëtare, luftëtar i paepur për zgjimin, emancipimin dhe prosperimin e kombit shqiptar, për çlirimin nga zgjedha osmane dhe formimin e shtetit komb të shqiptarëve, luftëtarit të madh të krijimit të arsimit kombëtar si një nga shtyllat e çështjes kombëtare, vepër për të cilën dha edhe jetën.''” <ref>[http://www.president.al/shqip/info.asp?id=7136 Presidenti Topi dekoron Petro Nini Luarasin (pas vdekjes) me Urdhrin “Nderi i Kombit”], Web faqaja president.al, 13 janar 2012</ref>
 
== Referenca ==