Ndryshimi mes inspektimeve të "Pogradeci"

104 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q73639 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
 
=== Kryetarë ===
[[Kryetari i Bashkisë|Kryetar i Bashkisë]] së Pogradecit është [[Artan Shkëmbi]]. Pas [[Zgjedhjetzgjedhjet Komunalevendore në Shqipëri (2011)|zgjedhjeve komunale]] të majit 2011, Artan Shkëmbi të Aleancës për të Ardhmen (AA) morri 7580 vota, ndersa Luan Topçiu të Aleancës për Qytetarin (AQ) morri 5837 vota. Për këshillin bashkiak [[Partia Socialiste e Shqipërisë|PS]]-ja morri shumicën me 3729 vota, [[Partia Demokratike e Shqipërisë|PD]]-ja morri 1912 vota dhe [[Lëvizja Socialiste për Integrim|LSI]]-ja morri 1276 vota nga qytetarët.
 
=== Këshilli bashkiak ===
Këshilli i Bashkisë Pogradec i zgjedhur në datën [[18 shkurt]] [[2007]], u konstitua në datën [[21 Mars|21 mars]] [[2007]] dhe përbëhet nga 25 anëtarë, 4 prej të cilave janë femra dhe zgjidhet për një mandat 4-vjeçar. Mandati i këshilltarit është i vlefshëm nga koha që këshilltarët bëjnë betimin dhe e nënshkruajnë atë, deri në konstituimin e këshillit pasardhës.
 
Pranë këtij Këshilli, janë ngritur dhe funksionojnë gjashtë komisione të përherëshëme si më poshtë:
 
== Ekonomia ==
Pogradeci në të kaluarën ka qenë një qendër e rëndësishme industriale në [[Shqipëria|Shqipëri]]. Për tu përmendur në atë kohë janë industria e [[kromi]]t, e [[hekuri]]t, e [[nikeli]]t, e [[qymyri]]t, e [[peshkimi]]t, e përpunim drurit dhe të pijeve.
 
=== Turizmi ===
Pogradeci ndodhet rreth 139 km larg [[Tirana|Tiranës]], kryeqytetit të Shqipërisë, 40 km larg nga [[Korça]], 5 km larg nga [[Tushëmishti]] (pikë kalimi kufitar me [[Republika e Maqedonisë|Maqedoninë]]), 25 km larg [[Ohri]]t (qytetit përballe Pogradecit në anën tjetër të liqenit).
 
Aeroporti më i afërt është ai i Ohrit. Pogradeci është ndalimi i fundit i linjës hekurudhore [[Tirana|Tiranë]] - [[Durrësi|Durrës]] - [[Elbasani|Elbasan]] - [[Librazhdi|Librazhd]] - [[Pogradeci|Pogradec]]. Qyteti i Pogradecit është pjesë e [[Superstrada SH 3|Superstradës SH 3]], që shkon nga Tirana deri te pikën kufitare të [[Kapshtica|Kapshticës]] në [[Rrethi i Devollit|Devoll]] dhe vazhdon në [[Greqia|Greqi]].
 
== Personalitete ==