Hape menynë kryesore

Changes

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
{{pp-template|small=yes}}
{{Ky artikull|Ky artikull merret me qytetin '''Prizreni'''. Për artikullin [[Komuna e Prizrenit]] shiko në fletën përkatëse.}}
<div style="position: relative">[[Skeda:RR PRI.PNG|thumb|[[Prizreni (komuna) e Prizrenit|{{PAGENAME}}]] dhe rajoni rreth Prizrenit]]
<div style="position: absolute; right: 80px; top: 50px"><small>[[Mitrovica]]<small></div>
<div style="position: absolute; right: 35px; top: 80px">'''[[Prishtina]]'''</div>
[[Skeda:VUES IV41070-1-.jpg|thumb|right|300px|Prizreni në vitin 1863]]
[[Skeda:PrizreniEmbema.JPG|50px|left]]
'''Prizreni''' (në tekste edhe ''Prizrend'', [[gjuha serbe|serbisht]]: Призрен ) është qytet në pjesën jug-perëndimore të [[KosovëKosova|Kosovës]]s si dhe i dyti në Kosovë për nga madhësia dhe popullsia pas [[PrishtinëPrishtina|Prishtinës]]s. Prizreni po ashtu është qendër e [[Komuna e Prizrenit|komunës]] dhe rajonit me të njëjtin emër.
Qyteti ka një popullsi prej rreth 170,000 banorësh, shumica Shqiptarë. Komuna mendohet të ketë rreth 221,000 banorë, përfshi këtu vetë qytetin dhe 76 fshatrat që e përbëjnë.
Gjindet në afërsi të [[Bjeshkët e Sharrit|Bjeshkëve të Sharrit]] në Kosovën jugore, rajoni kufizohet me [[ShqipëriShqipëria|Shqipërin]]ë dhe [[MaqedoniMaqedonia (kthjellim)|Maqedonin]]ë.
Qyteti i Prizrenit shtrihet ne pjesën jugore të [[Rrafshi i Dukagjinit|Rrafshit të Dukagjinit]], në rrugën që lidhte me parë bregdetin verior të tokave shqiptare dhe qendrat e tij qytetaro-tregtare me rajonet e brendshme të Kosovës dhe të [[BallkaniGadishulli Ballkanik|Ballkanit]]t.
 
== Toponimia, Historia ==
Më [[1899]] u themeluar shkolla e parë e pavarur shqipe në të cilin jepte mësim [[Mati Logoreci]].
 
Prizreni zë një vend të veçantë në historin e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, u bë kryeqendër e [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjes Shqiptare të Prizrenit]], që u themelua me [[10 Qershor]] [[1878]]. Në Prizren pati selinë e vet edhe Qeveria e përkohshme Shqiptare ([[1881]]) e kryesuar nga banori i njohur i këtij qyteti, [[Ymer Haxhi Prizreni|Ymer Prizreni]].
Në vitin [[1913]] vendoset pushteti serbo-malazez me ç'rast një numër i madh i familjeve shqiptare nga qyteti u shpërngulen në Turqi. Gjatë luftës së II botërore banorët e tij dhe rrethit të tij u përfshin në Lëvizjen Antifashiste Nadonalçlirimtare. Prizreni u çlirua më 17 nëntor [[1944]].
 
== Vende të vizitueshme ==
[[Skeda:Uraguri.jpg|thumb|right|Ura e Gurit]]
Areali muzeal i shtepise "[[Lidhja e Prizrenit|Lidhja e Prizerenit]]"
Nga e kaluara e bujshme historike, qyteti i Prizrenit ka trashëguar një numër të madh objektesh kulturo -historike. Më të rëndësishme janë : [[Kompleksi i Shatirvanit]], [[Nënkalaja]], [[Marashi]], [[Kalaja]], [[Kisha e Shën Premtës]], [[Kisha e Shën Shpëtimit]], [[Xhamia e Bajraklisë]], [[Xhamia e Safi Sinan Pashës]], [[Hamamet e qytetit]], [[krojet e qytetit]], [[Ura e Gurit]] dhe një numër i madh i shtëpive folklorike të qytetarëve të trashëguar ndër shekuj.
 
== Shiko dhe këtë ==
* [[Komuna e Prizrenit]]
* Regjioni i Prizrenit me komunat [[PrizreniKomuna (komuna)e Prizrenit|Prizren]], [[Rahoveci|Rahovec]], [[DragashKomuna e Sharrit|Sharr]],[[SuharekTheranda|Therandë]], [[Malisheva|Malisheve]]
* [[Nahija e Prizrenit]]
[http://www.uni-pz.org Universiteti i Prizrenit]
|Prizren || Malishevë || Kijevë || 24060
|-
|colspan="10" align=center style="background:#dcdcdc;"|<small>[http://www.ptkonline.com/web/site/al/pk_sherbimet/15/KodetPostare.pdf Ref: [[Posta dhe Telekomi i Kosovës|PTK]]]</small>'''
|}
 
* [[Jeshkovë]]
* [[Kabash i Hasit]]
* [[Kabashi|Kabash]] (Kabashi)
* [[Kapra (Prizren)|Kapra]]
* [[Karashëngjergj]]
|
* [[Pousko]]
* [[Prizreni|Prizren]]
* [[Randobravë]]
* [[Re Sumadija]]
* [[Ulët Ljubinje]]
* [[Ulët Skenderaj]]
* [[Velezha|Velezhë]]
* [[Vërmicë (Prizren)|Vrbnica]]
* [[Vlashnje]]