Dallime mes rishikimeve të "Provinca"

9 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 87 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34876 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
 
'''Provinca''' është një [[njësia territoriale|njësi territoriale]]. Provinca përdoret në disa shtete (kryesisht shtete më të vogla) si niveli i parë i pushtetit vendor (shëmbuj: [[Kosta Rika]], [[Panamaja|Panama]], [[Ekuadori]], [[Irani]], [[Pakistani]]), por ka dhe shtete ku përdoret provinca si niveli i dytë i pushtetit vendor (shëmbuj: [[Italia]], [[Argjentina]]).
 
[[Kategoria:Njësi administrative]]