Ndryshimi mes inspektimeve të "Qarku i Fierit"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 37 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q231900 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| Kodi ISO = AL-04
}}
'''Qarku i Fierit''' është njëri nga 12 qarqet në [[Shqipëria|Shqipëri]] me një sipërfaqje prej 1.887 km². Qarku i Fierit i përfshin [[Rrethi i Fierit|rrethin e Fierit]], [[Rrethi i Lushnjës|rrethin e Lushnjës]] dhe [[Rrethi i Mallakastrës|rrethin e Mallakastrës]]. Qendra e Qarkut të Fierit ndodhet në qytetin e [[Fieri]]t. ISO 3166-2-Code është AL-04. Qarku i Fierit kufizohet në veri me [[Qarku i Durrësit|Qarkun e Durrësit]], në veriperëndim me [[Deti Adriatik|detin adriatik]], në Verilindje me [[Qarku i Elbasanit|qarkun e Elbasanit]], në lindje me [[Qarku i Beratit|qarkun e Beratit]], në juglindje me [[Qarku i Gjirokastrës|qarkun e Gjirokastrës]] dhe në jug me [[Qarku i Vlorës|qarkun e Vlorës]]. Qarku i Fierit ka një popullsi prej 374.948<ref>[http://www.instat.gov.al/graphics/doc/downloads/publikime/Tregues%20sipas%20qarqeve2006.pdf Tregues sipas Qarqeve] Popullsi e Qarkut</ref> banorë. Në qarkun e Fierit rrjedh lumi [[Shkumbini]]. Qarku i Fierit është dominuar nga zona e [[MyzeqeMyzeqeja|Myzeqesë]] në të ndodhet lokaliteti i lashtë historik qyteti ilir [[Apolonia|Apollonia]].
 
== Galeria ==