Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 6 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1989935 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë''' ishte qeveria e parë krijuar nga [[Kuvendi i Vlorës]] me [[4 dhjetor]] [[1912]].
 
[[Skeda:Isa boletini vlora 1912.jpg|thumb|270px|[[Isa Boletini]] ne rruget e [[VlorëVlora|Vlorës]]s.]]
 
[[Skeda:Flag of Albanian Provisional Government 1912-1914.gif|thumb|right|120px|Flamuri i shtetit të parë shqiptar]]
== Anëtarët e Kabinetit Qeveritar ==
* [[Ismail Qemali]] - Kryeministër dhe Ministër i Jashtëm
* Dom [[Nikollë Kaçorri|Nikoll Kaçorri]] - Zv.Kryeministër
* [[MyfitMyfid bej Libohova|Myfit bej Libohova]] - Ministër i Brendshëm
* Gjeneral [[Mehmet Pashë Deralla]] - Ministër i Luftës
* [[Abdi Toptani|Abdi bej Toptani]] - Ministër i Financave
* Dr. [[Petro Poga]] - Ministër i Drejtësisë dhe sistemit Gjyqësor
* Dr. [[Luigj Gurakuqi]] - Ministër i Arsimit
* [[MitMid'hat bej Frashëri|Mit'hat Bej Frashëri]] - Ministër i Punëve Publike
* [[Pandeli Cale]] - Ministër i Agrikulturës
* [[Lef Nosi]] - Ministër i Post-Telegrafit