Ndryshimi mes inspektimeve të "Rafael Márquez"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Robot: ndryshime kozmetike)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| dateofbirth = {{Ditëlindja dhe mosha|13|2|1979}}
| cityofbirth = [[Zamora]]
| countryofbirth = [[Meksika|Meksiko]]
| height = 1.80 m
| position = Mesfushor Defansiv/Qender Mbrojtes
Në vitin [[2003]] klubi i tij (AS Monaco) fitoi Kupën e Ligës së Francës.
Kapiten i Kombëtares së Metrikës i cili luajti në vitin [[1999]] dhe [[2001]] në Kupën e Amerikës. Në Kupën e Botës në Kore dhe [[Japonia|Japoni]] në vitin [[2002]] dhe së fundmi në [[Gjermania|Gjermani]] [[2006]] ku ishte Lideri i përfaqësueses së Meksikës.
 
== FC Barcelona ==