Dallime mes rishikimeve të "Fondacioni Wikimedia"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 119 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q180 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Wikimedia.png|thumb|right| [[Wikimedia Foundation]]]]
=== Organizata ===
Organizata drejtuese e projekteve të ndryshme është [[Wikimedia Foundation Inc|Wikimedia Foundation]], një fondacion i krijuar në përputhje me ligjin e [[Florida]]s, [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]], regjistruar në këtë shtet më [[20 Qershor]] [[2003]] nga nismëtari i Wikipedias, zoti [[Jimmy Wales|Jimbo Wales]]. Emri Wikimedia u vendos nga autori amerikan dhe drejtuesi i [[Disinfopedia]] zoti [[Sheldon Rampton]]
 
=== Projekte të Wikimedia Foundation ===
Ndër projektet më të rëndësishme krahas enciklopedisë së lirë [[Wikipedia]] mund të përmendim [[Wiktionary]] dhe [[Wikibooks]] (projekte për mbledhjen e materialeve të lira të mësimit), si dhe [[Wikicitat|Wikiquote]] (projekt për mbledhjen e citateve). Projekte të tjera të rëndësishme janë [[Wikisource]] (projekt për mbledhje tekstesh të lira) si dhe Wikimedia [[Wikimedia Commons|Commons]] (projekt për foto dhe arkiva të tjera multimediale)
{{Wikimedia}}
 
5.349

edits