Ndryshimi mes inspektimeve të "KF Apolonia"

26 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
|leftarm2=FFFFFF|body2=FFFFFF|rightarm2=FFFFFF|shorts2=FFFFFF|socks2=FFFFFF
}}
'''KF Apolonia''' është skuadra futbollistike e qytetit të [[FierFieri]]itt.
 
==Historia==
Klubi Futbollistik Apolonia është një klub shqiptar i qytetit të Fierit. [[Apolonia]] është krijuar në vitin [[1925]] me emrin KS Apolonia si një klub shumë-sportesh. Emri i skuadrës vjen nga rrënojat e qytetit të lashtë [[Apolonia]], vendin e të cilit sot e zë qyteti i Fierit. Nga rrënojat e Apolonisë vjen dhe stema e skuadrës (shihni foton). KS Apolonia debutoi në Superlige në vitin [[1945]]. Në vitin [[1992]] skuadra ndryshoi emrin në KS Apolonia dhe më vonë futbolli u nda nga pjesa tjetër e klubit shumë sportesh nën drejtimin e presidentit Koco Kokedhima dhe tani mban emrin KF Apolonia Fier.
 
Arritja më e madhe e KF Apolonia ështe fitimi i Kupës së Shqipërisë në vitin [[1998]]. Përvec këtij trofeu KF Apolonia ka fituar edhe katër herë Kategorinë e Parë. Gjithashtu skuadra ka marrë pjesë dy herë në kupat e Evropës. Ne sezonin [[1989]]/[[1990]], Apolonia u mund në raundin e parë në Kupën UEFA nga AJ Auxerre ([[Franca|France]]) me rezultatet 0-3 dhe 0-5. Në [[1998]]/[[1999]] pas fitimit të Kupës së Shqipërisë, Apolonia mori pjesë në Kupën e Kupave ku në raundin e parë u eliminua nga KRC Genk me rezultatet 1-5 dhe 0-4.
 
Në sezonin [[2006]]/[[2007]] Apolonia zbriti ne Kategorinë e Parë. Në sezonin [[2007]]/[[2008]] ekipi fierak u rendit i dyti në këtë kategori duke fituar të drejtën të ngjitet përsëri në Superlige.
|-
|[[UEFA Cup 1989-90|1989/90]]
|[[UEFA Europa League|UEFA Cup]]
|R1
|{{flagicon|FRA}}