Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kadriu"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
|KomentEmri =
|Seksi =M
|VëndiLindjes = [[Zhegra|Zheger]], [[Gjilani|Gjilan]]
|DitaMuajiLindjes = [[8 janar]]
|VitiLindjes = [[1945]]
}}
 
'''Ibrahim Kadriu''' lindi më [[8 janar]] [[1945]] në [[Zhegra|Zheger]] të [[Gjilani]]t.
Shkollën fillore e ekreu ne vendlindje në vitin [[1959]] kurse atë të mesmen e mësuesisë në Gjilan me [[1964]].
Studimet universitare i kreu në [[Prishtina|Prishtine]], ai ka një opus të gjerë të krijimtarisë letrare mbi 40 vepra. Pas dy viteve të punës si pedagog, më 1968 ka filluar punën e rregullt të gazetarit në të përditshmen "Rilindja", gazetar ee redaktor i kulturës dhe reporter i lirë. Në "Rilindje" i ka vazhduar puna gjer në dhjetor të vitit 1999 kur (në detyrën e redaktorit) kalon në të përditshmen "Zëri" ku edhe sot punon. Që nga fillimi i viteve të gjashtëdhjeta aktivisht merret me letërsi.
Sot ai jeton dhe vepron ne [[Prishtina|Prishtinë]].Gazetar dhe redaktor në gazetën [[Rilindja (OPGBG)|Rilindja]] dhe tash redakton robrikën e kulturës në të përditshmën [[Zëri i ditës|Zëri]], [[Prishtina|Prishtinë]]. [[Shkrimtarë shqiptarë]], anëtar i [[Pen Qendra e Kosovës]] (klubit) [[Prishtina|Prishtinë]].
Botime të tjera: Dhurata letrare, libër leximi për kl. VII (1987), shumë herë i ribotuar, "555 arsye për të qeshur", libër me mahi, me pseudonim I. Karadaku (1995), "444 arsye për të qeshur", libër me mahi, me pseudonim I. Karadaku (1997) .
*| '''"Armendi",''' poemë (1974),
*| '''"Pas kthimit",''' roman (1975), ribotoi "Naim Frashëri",(1985),
*| '''Hapësirë''' bot. [[Rilindja (OPGBG)|Rilindja]], [[Prishtina|Prishtinë]], 1977
*| '''"Shpëtimtarët",''' novelë dhe tregime (1978),
*| '''"Kohë e të korrave",''' roman (1979),
*| '''"Troku"''' , poezi, (1980),
*| '''"Kroi i ilaçit",''' '''Tregime''' (1980),
*| '''Ethet e një dimri''' bot. [[Rilindja (OPGBG)|Rilindja]], [[Prishtina|Prishtinë]], 1983
*| '''Poezi (Veli i kohës)''' - (1984),
*| '''"Zogjtë fluturojnë vetë",''' roman (1986),
*| "'''Nëna'''", novela, (1988),
*| '''Tregime, përzgjedhje lektyre''' (1988),
*| '''Pastaj harrohet''' bot. [[Rilindja (OPGBG)|Rilindja]], [[Prishtina|Prishtinë]] 1989
*| '''"Më shumë se lojë",''' roman (1990),
*| '''"Qerrja e dritës",''' roman (1990),
5.349

edits