Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 6 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2712107 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda: Ibrahim Kodra.jpg | thumb | 300px]]
'''Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra''' (lindi në [[Komuna Ishëm|Ishëm]], më [[22 Prill|22 prill]] [[1918]] - më [[7 Shkurt|7 shkurt]] [[2006]] vdiq në [[Milano]]) ishte një piktor shqiptar me famë ndërkombëtare.
 
==Jetëshkrimi==
Kodra lindi në Ishëm më 22 prill të vitit 1918. Jeta e tij në [[Tirana|Tiranë]] në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Roma|Romë]]. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, [[Venecia]], [[Parisi|Paris]], Belograd, [[New York|Nju Jork]], krijon Raporte me piktorë të mëdhenj si Pikaso, Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me Poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari, dhe Marotta.
 
Ibrahim Kodra ka lënë pas rreth 6 mijë vepra, të shpërndara nga muze privatë, koleksionistë dhe vetėm 2 mijë prej tyre janë të regjistruara dhe të dokumentuara.