Ndryshimi mes inspektimeve të "Ideologjia"

7 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 85 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7257 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
Fjala '''ideologji''' rrjedh nga gjuha frënge: idéologie, nga dy koncepte nga gjuha greke, ideja dhe logos) paraqitet në [[Franca|Francë]] në shek [[XVIII]]. ([[1796]].) si shkencë mbi idetë.
Autori i kësaj shprehje është [[Antoine Destutt de Tracy]], i cili deshi që ideologjinë të vendos ne shkallën e mbishkencës, e cila merret me analizë të ideve njerëzore dhe ka epërsi mbi shkenca tjera .