Dallime mes rishikimeve të "Labeatët"

10 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
{{Fiset Ilire}}
''' Labeatët''' ishin [[Fiset Ilire|fise ilire]] që banonte rreth [[liqenit të Shkodrës]]. Përmenden për herë të parë nga [[Livi]] gjatë luftës së III iliro-romake. Bënin pjesë në[[ mbretërinë ilire të Gentit]]. Qytetet të tyre ishin [[Shkodra]], që ishte edhe ''kryeqendra'' e [[mbretërisë Ilire]], dhe [[Meteoni]] ([[Meduni]] i sotëm në [[Mali i Zi|Mal të Zi]]). '''Labeatët''' prenë monedha në emër të bashkësisë fisnore, sipas tipit të monedhave të [[mbretit Gent]] dhe me sa duket me autorizimin e tij.
==Lidhje të jashtme==
{{cung}}