Dallime mes rishikimeve të "Mëhalla e Gecës"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
{{pa referenca|06 Shkurt 2009}}
 
'''Lagjja e Geces''' ose '''''Mëhalla e Geces''''' është një lagje e [[GjakovaKomuna (komuna)e Gjakovës|Gjakovës]], [[Kosova|Kosovë]]. Në këtë pjesë të qytetit gjendet "Parku i Lirisë" dhe spitali i qytetit "Isa Grezda". Gjatë kohës së paraluftës (kryengritjes) kundër okupatorit serbë ishte fole e organizimit te kryengritjes. Në këtë lagje gjatë viteve 90-92 janë mbledhë armët, teshat dhe ushqimet e para të [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|UÇK]]-së. Nga kjo lagje ka pasur të rënë gjatë gjitha fazave të luftërave, protestave dhe demostratave te gjakovareve. Në këtë lagje kanë lindur apo jetuar personalitete të famshme të kombit tonë duke filluar nga [[Ali Podrimja]], [[Halil Haxhosaj]], [[Besnik Hasi]],Mehmet Haxhosaj, [[Nesimi Dana]], [[Met Godeni]], [[Musa Kurhasku]], [[Njazi Nikoliqi]], [[Ramadan Nikoliqi]], [[Kujtim Nikoliqi]], [[Hyda Osa]], [[Valon Nuzamala]],[[Deli Haxhosaj]] etj. Kjo Lagje edhe sot e kësaj dite njehet për solidaritetin në mes të vet banueseve të saj. Kjo lagje njihet edhe si një lagje e bukur ku ka rrugica tipike të vjetera si dhe një pjesë e madhe e lagjes percillet nga [[lumi Krena]]. Lagjia ka parkun me të madh të qytetit si dhe ka një hapesire tepër të madhe.
 
==Kultura==