Dallime mes rishikimeve të "Zlatan Ibrahimović"

===Juventus===
 
Zlatan Ibrahimoviç u transferua nga Ajax tek [[Juventus FC]] për 16 Milion €. Zlatan Ibrahimoviç ishte një titullar sepse Golashënuesi më i mirë i [[Juventus FC|Juventusit]] David Trezeguet ishte dëmtuar. Në sezonin e tij të parë Ibrahimoviç arriti të shënoj 16 Gola. Në fund të sezonit thuhej se [[Juventus FC|Juventus]] kishte refuzuar një ofertë 70 Milion € nga [[Real Madrid CF]] për Suedezin. Në fund ky lajm doli një sajesë e krijuar nga agjenti i tij Mino Raiola me qellim për ti rritur vlerën e kartonit. Më 14 Nëntor Zlatan Ibrahimoviç fitoi Guldbollen një trofe i cili i jepej lojtarit më të mirë [[Suedia|Suedez]].
 
Në sezonin e tij të dytë me [[Juventus FC]] nuk arriti dot të shkelqej për shkak se u la menjëane nga [[Juventus FC]] për shkak të rikthimit të Trezeguet. Zlatan Ibrahimoviç shënoi më pak Gola dhe dha më pak assis. Kur [[Juventus FC]] ra nga kategoria për shkak të [[Seria A skandali i vitit 2006|Calcopolit]], drejtuesit e [[Juventus FC|Juventusit]] u përpoqën të mbanin yjet e ekipit përfshi edhe Ibrahimoviç, por agjenti i tij ia shkëputi kontratën.
 
Në total Zlatan Ibrahimoviç luajti 92 Ndeshje dhe shënoi 26 Gola dhe dhuroi 6 Assis. Me [[Juventus FC|Juventusin]] fitoi 2 [[Serie A]] por këto 2 trofe iu dhuruan [[F.C. Internazionale Milano|Interit]] për shkak të [[Seria A skandali i vitit 2006|Calcopolit]].
 
===Inter===