Ndryshimi mes inspektimeve të "Audi"

7 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
Fix URL prefix
v (Fix URL prefix)
}}
 
'''Audi'''<ref>{{cite web|url=http://www.audi.com|title=Faqja Zyrtare}}</ref><ref>{{cite web|url=http://http://www.audiusa.com/|title=Uebfaqja e Audi per SHBA}}</ref> është një kompani e cila merret me prodhimin, projektimin dhe ndërtimin e automobilave dhe motoçikletave. Kjo kompani ka shtrirje në të gjithë botën, me bazë në [[Ingolstadt]] të [[Gjermania|Gjermanisë]].
Emrin <i>Audi</i> e mori nga zbuluesi, [[August Horch]]. “Horch” do te thote te degjosh e qe ne gjuhen latine perkthehet AUDI. Kater rrathet qe jane ne logon e audit prezentojne 4 kompanite e automobilave qe jane bashkuar per te krijuar nje kompani te vetme,e cila ne ditet e sotme quhet AUDI AG. Moto e Audi-t eshte <i>Advancement through Technology</i> qe do te thote perparim permes teknologjise. Kohet e fundit ne [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shtetet e Bashkuara te Amerikes]] ky sllogan eshte ndryshuar dhe eshte bere <i>Truth in Engineering</i>,qe do te thote e verteta ne inxhinieri. Audi bene pjese ne [[German Big 3]] prodhuesit e makinave luksoze, me [[BMW]] dhe [[Mercedes-Benz]] qe kane shitjen me te madhe te makinave luksoze ne bote.
Vlene te theksojme se Audi eshte pjese e kompanise [[Volkswagen]] nga viti 1966 dhe qe nga viti 2002 deri ne 2003, kompania kryesoi “Audi Brand Group”, nje nengrup i Volkswagen qe ka ne perberje Audi-n,[[Seat|Seat-in]] dhe [[Lamborghini|Lamborghini-n]] qe kryesisht jane te fokusuara ne vlera sportive, performancat e te cilave ishin nen pergjegjesine e kompanise Audi.<ref>{{cite web|url=http://www.volkswagengroup.co.uk/content/sites/vwcorporate/volkswagengroup_couk/en/home.html|title=Ne lidhje me Volkswagen Goup}}</ref>