Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha greke"

ska përmbledhje të redaktimeve
|sil = ell
}}
'''Greqishtja''' (ελληνικά ''elinikaellinika'' - helenisht) është një gjuhë [[indoevropiane]] që flitet në [[Greqia|Greqi]] dhe në [[Qipro]], dhe nga [[Grekët|grekë]] etnikë në [[Shqipëria|Shqipëri]], në [[Turqia|Turqi]], në [[Italia|Itali]], dhe në vende të tjera. Gjuha greke ka një histori të dokumentuar prej 4000 vjetësh dhe shkruhet në [[alfabeti grek|alfabetin e greqishtes]].
 
== Historia ==
Anonymous user