Dallime mes rishikimeve të "Sali Kelmendi"

397 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Në vitet [[2000]] - [[2005]] veproi si drejtor i administratës së kësaj partie dhe si anëtar kryesie.
 
Në vitin 2005 u emërua Drejtor i Koordinimit dhe Planifikimit të Emergjencave në Ministrinë e Brendëshme.Brëndshme dhe nga shkurtiperiudhën 2010-2012 ka qënë Drejto i vititPërgjithshëm i Inspektimit pranë kësaj ministrie. Në periudhën 2007-2011 ështëka edheqënë anëtar i Këshillit Bashkiak të qytetit të Tiranës.
Gjithashtu është autor i dy librave në fushën e pushtetit lokal, duke qënë ndër të paktët në Shqipëri që ka trajtuar këtë fushë në mënyrë shkencore.
 
Gjatë periudhës kur Sali Kelmendi ka drejtuar Bashkinë e Tiranës Partia Demokratike ka fituar 5 zgjedhje rresht në këtë qytet. Përkatësisht: zgjedhjet e 22 marsit 1992, zgjedhjet lokale të korrikut 1992, referendumin për Kushtetutën në vitin 1994, zgjedhjet e 26 Majit 1996, zgjedhjet lokale në tetor 1996. Në këtë mënyrë ai është i vetmi që i ka sjellë fitoren kësaj partie në këtë qytet. Pas largimit të tij, Bashkia e Tiranës u fitua nga Partia Socialiste.
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
Anonymous user