Ndryshimi mes inspektimeve të "Louis Jean Desprez"

+skeda
v (Bot: Migrating 7 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1871779 (translate me))
(+skeda)
{{SC|Data|Artikulli ka nevojë për përmirësim gjuhësore. --[[Përdoruesi:Adventus|Adventus]] 14 Gusht 2010 19:25 (CEST)}}
[[File:Louis Jean Desprez-1849.jpg|thumb|Louis Jean Desprez.]]
 
[[Skeda:Desprez 1790.jpg|thumb|Një portret i piktorit Louis Jean Desprez pikturuar nga Johan Tobias Sergel]]
 
'''Louis Jean Desprez''', 1743-1804, arkitekt dhe piktor francezo-suedez. Pas kualifikim arkitekturor në Paris dhe në një qëndrim në Itali gjatë viteve 1777–84 Desprez erdhi në Stockholm, ku u bë një nga personazhët kryesorë artistike e [[koha gustaviane|kohës gustaviane]] në stilin neoklasike.
Përvojat që Desprez përjetoi nga udhëtimi në Itali dallohet në punën si "arkitekti i parë i mbretit" qysh nga 1788. Ai mori për detyrë të drejtoj një punë në emër të mbretërisë për të bë skica për disa ndërtesa në një park me emrin Haga, posaçërisht një godinë e madhe, atëherë vetëm i filluar. Kjo ishte i planifikuar si kombinim i një pallat mbretëror dhe një muze, me formim i ngjashëm me një tempull me kolona dhe një dhomë qendrore me kupolë. Edhe shumë të tjera projekte i pambaruar dëshmon për një vizion të fortë që imitoi peizazhe dhe monumente antike nordike. Shumë nga këto propozime u përpunua në bashkëpunim me mbretin. Masi vdiq mbreti 1792 humbi piktori gradualisht pozitën e veçantë, por si mësues dhe inspirues ai vazhdoi të luaj rol.
 
[[Skeda:Desprez 1790.jpg|thumb|left|upright|Një portret i piktorit Louis Jean Desprez pikturuar nga Johan Tobias Sergel]]
Ndërtesat konstruktuar nga Desprez, përveç çadëra Koppartälten në Hagë (1787–90), është disa në një stil të lashtë greke. Botanicum në Upsalë (1788-90) është një përpunim i një propozim e arkitektit Tempelman. Kisha në Tavastehus në Filandë (1788–95) është mbi një shumicë projekte të ndryshme në temën klasike panteone ajo me më së shumti vlerë, në formë gjysëm të rrumbullakët dhe me stil i thjeshtë me efekt monumental.
 
2

edits