Ndryshimi mes inspektimeve të "Jerevani"

2.261 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q1953)
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
}}
 
'''Jerevani''' është qyteti më i madh dhe kryeqyteti i [[Armenia|Armenisë]]. Ai është qendra kryesore ekonomike e vendit dhe është shpallur Kryeqytet në 1918. Gjatë sundimit Sovjetik ai u kthye në një qytet tipik me arkitekturë sovjetike.Ai iu nënshtrua një rikonstruktimi gjatë viteve 2000 dhe u shtuan ndërtesat me arkitekture moderne.Popullsia është gati sa 1/3 e popullsisë së Armenisë.
{{Use dmy dates|date=October 2012}}
{{Coord|40.183333|44.516667|type:city_region:AM|format=dms|display=title}}
{{Infobox settlement
|official_name = Yerevan
|native_name= Երեւան
|native_name_lang = hy
|image_skyline = Yerevan coll. 2012.jpg
|image_caption= Yerevan City landmarks
<br />Yerevan skyline with [[Mount Ararat]]<br />[[Yerevan Opera Theater]]&nbsp;• [[Northern Avenue (Yerevan)|the Northern Avenue]]<br />[[Saint Sarkis Cathedral, Yerevan|Saint Sarkis Cathedral]]&nbsp;• [[Yerevan Cascade]]&nbsp;• [[Mother Armenia]]<br />[[Republic Square (Yerevan)|the Republic Square]]
|imagesize = 275px
|image_flag = Yerevan flag.gif
|image_seal = Yerevan seal.png
|mapsize = 150px
|pushpin_map = Armenia
|map_caption = Location of Yerevan in Armenia
|coordinates_region = AM
|subdivision_type = Country
|subdivision_name = {{Flagu|Armenia}}
|established_title = Established
|established_date = 782 BC
|founder=[[Argishti I]]
| established_title1 = City status
| established_date1 = October 1, 1879<ref>{{hy icon}} {{cite web | url = http://www.hhpress.am/?sub=hodv&hodv=20110921_35&flag=am | title = Շնորհավո՛ր տոնդ, Երեւան դարձած իմ Էրեբունի | last1 = ՍԱՐՈՒԽԱՆՅԱՆ | first1 = Պետրոս | date = 21 September 2011 | publisher = «Հայաստանի Հանրապետություն» | accessdate =19 July 2012}}</ref>
| government_type = [[Mayor–council government|Mayor–Council]]
| leader_party =
| governing_body = [[Yerevan City Council]]
| leader_title = [[Mayor of Yerevan|Mayor]]
| leader_name = [[Taron Margaryan]] ([[Republican Party of Armenia|Republican]])
|area_magnitude =
|area_total_km2 = 227
|area_land_km2 =
|area_water_km2 =
|population_as_of = 2011
|population_footnotes =
|population_total = 1,121,900
|population_metro = 1,230, 000
|population_density_km2 = 4896
|timezone = [[GMT+4]]
|utc_offset = +4
|area_code = +374 10
|latd=40 |latm=11 |latNS=N
|longd=44 |longm=31 |longEW=E
|elevation_m = 989.4
|website = {{url|http://www.yerevan.am/}}
|footnotes = Sources: Yerevan city area and population<ref name="Armstat RA capital">Armstat [http://www.armstat.am/file/article/marz_11_8.pdf Yerevan]</ref>
}}
 
 
'''Jerevani''' është qyteti më i madh dhe kryeqyteti i [[Armenia|Armenisë]]. Ai është qendra kryesore ekonomike e vendit dhe është shpallur Kryeqytet në 1918. Gjatë sundimit Sovjetik ai u kthye në një qytet tipik me arkitekturë sovjetike.Ai iu nënshtrua një rikonstruktimi gjatë viteve 2000 dhe u shtuan ndërtesat me arkitekture moderne. Popullsia është gati sa 1/3 e popullsisë së Armenisë.
 
 
Jerevani eshte me i vjeter se Roma. Anktualisht eshte 2793 vjet i vjeter.
338

edits