Ndryshimi mes inspektimeve të "Jerevani"

35 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
 
{{Use dmy dates|date=October 2012}}
{{Coord|40.183333|44.516667|type:city_region:AM|format=dms|display=title}}
{{Infobox settlement
| established_title1 = City status
| established_date1 = October 1, 1879<ref>{{hy icon}} {{cite web | url = http://www.hhpress.am/?sub=hodv&hodv=20110921_35&flag=am | title = Շնորհավո՛ր տոնդ, Երեւան դարձած իմ Էրեբունի | last1 = ՍԱՐՈՒԽԱՆՅԱՆ | first1 = Պետրոս | date = 21 September 2011 | publisher = «Հայաստանի Հանրապետություն» | accessdate =19 July 2012}}</ref>
 
| government_type = [[Mayor–council government|Mayor–Council]]
| leader_party =
 
 
'''Jerevani''' është qyteti më i madh dhe kryeqyteti i [[Armenia|Armenisë]]. Ai është qendra kryesore ekonomike e vendit dhe është shpallur Kryeqytet në 1918. Gjatë sundimit Sovjetik ai u kthye në një qytet tipik me arkitekturë sovjetike.Ai iu nënshtrua një rikonstruktimi gjatë viteve 2000 dhe u shtuan ndërtesat me arkitekture moderne. Popullsia është gati sa 1/3 e popullsisë së Armenisë.
 
 
338

edits