Ndryshimi mes inspektimeve të "Jerevani"

751 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Jerevani eshte me i vjeter se Roma. Anktualisht eshte 2793 vjet i vjeter.
 
==Etimologjia==
Një teori në lidhje me origjinën e emrit Jerevani është se qyteti u emërua pas mbretit armen, Yervand IV (i fundit), udhëheqësi i fundit i dinastisë Orontid, dhe themelues i qytetit të Yervandashat-it. Megjithatë, është e mundshme që emri i qytetit rrjedh nga fortesë ushtarake Urartian e Erebuni-it (Էրեբունի), e cila u themelua në territorin e Jerevanit bashkëkohore në 782 pes, nga Argishti i Parë. Ndërsa elemente të gjuhës Urartian përzier me gjuhën armene, emrit ka evoluar përfundimisht në Jerevan (Erebuni = Erevani = Erevan = Jerevan).
 
Dijetari Margarit Israeljani vë në dukje këto ndryshime, kur krahasojmë mbishkrime të gjetura në dy pllakat në shkrimin ''kuniform'' në Jerevan.
 
{{Gjeo-cung}}
338

edits