Ndryshimi mes inspektimeve të "Jerevani"

225 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
==Etimologjia==
Një teori në lidhje me origjinën e emrit Jerevani është se qyteti u emërua pas mbretit armen, Yervand IV (i fundit), udhëheqësi i fundit i dinastisë Orontid, dhe themelues i qytetit të Yervandashat-it. Megjithatë, është e mundshme që emri i qytetit rrjedh nga fortesë ushtarake Urartian e Erebuni-it (Էրեբունի), e cila u themelua në territorin e Jerevanit bashkëkohore në 782 pes, nga Argishti i Parë. Ndërsa elemente të gjuhës Urartian përzier me gjuhën armene, emrit ka evoluar përfundimisht në Jerevan (Erebuni = Erevani = Erevan = Jerevan). <ref>{{hy icon}} Israelyan, Margarit A. ''Էրեբունի: Բերդ-Քաղաքի Պատմություն'' (''Erebuni: The History of a Fortress-City''). Yerevan, Armenian SSR: Hayastan Publishing Press, 1971, p. 137.</ref>
 
 
 
Dijetari Margarit Israeljani vë në dukje këto ndryshime, kur krahasojmë mbishkrime të gjetura në dy pllakat në shkrimin ''kuniform'' në Jerevan. Në dorëshkrimet armen, Jerevan është përmendur gjithashtu si Erevan, Erivan, Erewan, Ervan, Eruan, Arevan, Iravan, Revan dhe Ayravan.
338

edits