Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha greke"

30 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Alfabeti ==
Alfabeti modern i gjuhes greke përbëhet nga 24 shkronja, secila me formin i madh dhe i vogël. Dhe veç kësaj, letra SIGMA ka një formë shtesë vogle (ς) të përdorura në pozicionin përfundimtar:
The modern Greek alphabet consists of 24 letters, each with a capital ([[capital letter|majuscule]]) and lowercase ([[lower case|minuscule]]) form. The letter [[sigma]] has an additional lowercase form (ς) used in the final position:
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
! colspan="33" | [[capital letter|capital]]
338

edits