Dallime mes rishikimeve të "Ymer Shkreli"

473 bytes removed ,  8 vjet më parë
Rejected the last 4 text changes (by 82.114.94.9 dhe 46.99.34.8) and restored revision 1297717 by Mr. Pseudo
No edit summary
(Rejected the last 4 text changes (by 82.114.94.9 dhe 46.99.34.8) and restored revision 1297717 by Mr. Pseudo)
Eshte nje nder shkrimtaret me te njohur.
== Biografia ==
Ymer Shkreli lindi në Shkrel të Rugovës më 1945. Shkollën Fillore ai e kreu në Haxhaj, Shkollën normale në Prishtinë. Pak kohë punoi si mësues në Rugovë. Studioi Gjuhë e letërsi në Prishtinë. Shkroi një numër të madh romanesh, dramash e poezish për të rritur.
Ymer shkreliu lind ne fshatin shkrel te Rugoves ne vitin 1945.SHkolla fillore e kreu ne Haxhaj normalen ne Prishtin ,ku ka studiuar ne Fakultetin ,e filozofis te Rugoves .Ymer shkerli ka shkruar disa vepra te medha letrare .Me te njorat ishin te tij ishin : HAna po shkon nuse "[1969 kurse tjetra pricesha e dukagjinit {1970}etj.
 
 
Për fëmijë shkroi këto përmbledhje: "[[Princesha e Dukagjinit]]", "[[Princi i bjeshkëve të nemuna]]", "[[Ditari i Lec Pazhecit]]" dhe "[[Kthema pranverën time]]".
Shkroi edhe romanin humoristik "Bali Katravella" dhe vëllimin me tregime "Hëna po shkon nuse".
Ishte redaktor i Rilindjes për fëmijë dhe momentalisht jeton në Zvicër.
Nje nga vjershat e tij :
 
Bej cudi or miqt e mi
 
Bej cudi :
saher kam fjetur be qiell
me gjith rete e bardha
e toka ime permbi
dhe delet pa bari
bej cudi?
 
Beje cudi
kur e lidheja qenin per stanit
ai turrej pas bishtit te malit
Bej cudi
e ma kthente porten drejt rrahut
bej cudi
 
Bej cudi
perse zigjt ishin te medhenj
e une -sa llulla
por si na rrit kaq shum culla?
bej cudi.
 
==Tituj të veprave==
* [[Heronjtë e kombit]] - dramë
* [[Tregime të moçme shqiptare]]
* [[Poezia]]- Lektyrë shkollore për nxënësit e klasës së 68-te By:
By:
{{biografi-cung}}
 
[[Kategori:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategori:Lindje 1945]]hahahahhahahahhahahahahhahahahhhahh