Dallime mes rishikimeve të "Lushnja"

51 bytes added ,  7 vjet më parë
 
== Kultura ==
Edhe pse me numër të kufizuar banorësh, Lushnja dallohet si një nga rrethet me prodhim të rëndësishëm kulturor. Në Lushnjë kanë lindur dhe janë rritur artistikisht shumë personalitete të kulturës shqiptare. Në fushën e dramaturgjisë përmenden veçanërisht dramaturgu Loni Papa, aktorja Margarita Xhepa, si dhe aktori-regjisor, Gjergji Lala(tani gjendet në Itali dhe vazhdon të punojë si aktor; roli i tij i fundit është ai i ambasadorit sovjetik në filmin "Il papa buono". Lushnja është vendlindja e këngëtares më të madhe shqiptare të të gjitha koherave, Vaçe Zela. Permendim edhe kengetaren e qyetetit Elida Korreshi Në fushën e letërsisë ky qytet zë një nga vendet më të rëndësishme në Shqipëri.
 
Të përmendur prozatorët Vath Korreshi, [[Halil Jaçellari]] e [[Lazër Radi]] (figurë poliedrike). Por Lushnja është veçanërisht vendi i poetëve. Kjo trevë vazhdon të jetë një shkollë e vërtetë poezie, duke u nisur nga perkursori i saj, Faslli Haliti, për të arritur tek Visar Zhiti, Fatbardh Rustemi, Bujar Xhaferri etj.
Anonymous user