Dallime mes rishikimeve të "Banovina Primorska"

v
No edit summary
[[Skeda:Locator map Littoral Banovina in Yugoslavia 1929-1939.svg|parapamje|300px|Banovina Primorska]]
'''Qarku i Bregdetit''' ose '''Qarku Bregdetar''' ''([[Banovina Primorska]])'' ishte njësi administrative teritoriale gjatë Mbretërisë Jugosllave . Kryeqender administrative kishte [[Spliti]]n. Është formuar në vitin 1929 dhe ka pushuar së ekzistuari në vitin 1939.