Dallime mes rishikimeve të "Ebu Jusufi"

1 byte added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Imam Ebu Jusuf''' (798 M),dijetar i [[fikh]]t, [[tefsiri]]t, [[hadithi]]t, siren, [[histori]]së, [[gjuhë]]s, [[letërsi]]së dhe [[teologji]]së skolastike. nga trojet e [[Kalifati]]t.
 
{{Biografia-Box}} | emri = Ebu Jusuf
| emri = Ebu Jusuf
| emri i lindjës = Jakub ibn Ibrahim ibn Habib el-Ensarij
| ditëlindja = [[113]] - [[731]]
| Vdiq më: = [[182]] - [[798]]
| vendlindja = [[Kufe]]
 
 
Autor : [[Nexhat Ibrahimi]]
Anonymous user