Ndryshimi mes inspektimeve të "2012–13 Serie A"

519 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox football league season
{{Use dmy dates|date=March 2012}}
|competition = [[Serie A]]
|season = 2012–13
|relegated = [[U.S. Città di Palermo|Palermo]]<br />[[A.C. Siena|Siena]]<br />[[Delfino Pescara 1936|Pescara]]
|continentalcup1 = [[2013–14 UEFA Champions League|Champions League]]
|continentalcup1 qualifiers = [[Juventus F.C.|Juventus]]<br />[[S.S.C. Napoli|Napoli]]<br />[[A.C. Milan|Milan]]
|continentalcup2 = [[2013–14 UEFA Europa League|Europa League]]
|continentalcup2 qualifiers = [[ACF Fiorentina|Fiorentina]]<br />[[Udinese Calcio|Udinese]]<br />[[S.S. Lazio|Lazio]]
|league topscorer = [[Edinson Cavani]]<br />(2829 goals)
|biggest home win = [[U.C. Sampdoria|Sampdoria]] 6–0 Pescara<br />[[S.S. Lazio|Lazio]] 6–0 [[Bologna F.C. 1909|Bologna]]
|biggest away win = Pescara 1–6 Juventus
|highest scoring = [[Torino F.C.|Torino]] 3–5 Napoli
|matches = 370380
|total goals = 9661003
|longest wins = 9 games<br />Juventus<ref>{{cite web|url=http://espnfc.com/team/stats/_/id/111/league/ita.1/juventus|title=Juventus 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A|work=ESPN|publisher=Entertainment and Sports Programming Network|accessdate=4 May 2013}}</ref>
|longest unbeaten = 14 games<br />[[A.C. Milan|Milan]]<ref>{{cite web|url=http://espnfc.com/team/stats/_/id/103/league/ita.1/ac-milan?cc=4716|title=Milan 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A|work=ESPN|publisher=Entertainment and Sports Programming Network|accessdate=8 March 2013}}</ref>
|longest winless = 1819 games<br />[[U.S. Città di Palermo|Palermo]]Pescara<ref name="pescara_winless">{{cite web|url=http://espnfc.com/team/stats/_/id/29233290/league/ita.1/palermous-pescara?cc=4716|title=PalermoPescara 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A|work=ESPN|publisher=Entertainment and Sports Programming Network|accessdate=34 FebruaryMay 2013}}</ref>
|longest losses = 8 games<br />Pescara<ref name="pescara_winless"/>
|longest losses = 8 games<br />Pescara<ref>{{cite web|url=http://espnfc.com/team/stats/_/id/3290/league/ita.1/us-pescara?cc=4716|title=Pescara 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A|work=ESPN|publisher=Entertainment and Sports Programming Network|accessdate=4 May 2013}}</ref>
|highest attendance = 79,341<ref name="attendance">{{cite web|url=http://www.stadiapostcards.com/A12-13.htm|title=Attendance statistics of Serie A 2012–13|work=Stadia Postcards|publisher=www.stadiapostcards.com|accessdate=27 August 2012}}</ref><br />Internazionale 1–1 Milan
|lowest attendance = 6,300<ref name="attendance" /><br />[[Udinese Calcio|Udinese]] 1–1 Palermo
|average attendance = 24,752655<ref name="attendance" />
|prevseason = [[2011–12 Serie A|2011–12]]
|nextseason = [[2013–14 Serie A|2013–14]]
}}
 
'''Serie A 2012-13''' njohur si Serie A është sezoni nr. 81 qe kur u be sezoni i pare. 3 Vendet e fundit bien ne [[Serie B]]. Kampionati startoi ne 25 Gusht 2012 dhe mbaron 19 Maj 2013.
 
Ne këtë kampionat ka 20 ekipe, 2 vendet e para kualifikohen ne fazën e grupeve te [[UEFA Champions League]], kurse vendi i 3 ne Play-Off. Vendi i 4 dhe i 5 kualifikohen ne fazën e grupeve te [[UEFA Europa League]], kurse vendi i 6 luan Play-Off.
 
=== Sezone ne Serie A ===
== Referenca ==
<references/>
 
{{Seria A}}
 
[[Kategoria:Serie A]]