Dallime mes rishikimeve të "2012–13 Serie A"

1.142 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|}
 
'''Serie A 2012-13''' (njihet si Serie A TIM për shkak të sponsorit zyrtar) është edicioni i 81 që kur kësaj kampionati iu ndryshua emri. Ky kampionat filloi më 25 Gusht 2012 dhe mbaroi më 19 Maj 2013 <ref>{{cite news|url=http://www.football-italia.net/17077/no-early-serie-start |publisher=[[Football Italia]]| work=Football-Italia.net| date=26 March 2012 |title=No early Serie A start}}</ref>. [[JuvnetusJuventus FC|Juventus]] ishte kampioni në fuqi, i cili arriti të fitoj edhe këtë kompedicion.
 
Në total kishte 20 skuadra, 17 skuadra nga sezoni 2011-12 dhe 3 skuadra nga sezoni 2011-12 në Serie B. Si në vitet e mëparëshme, kompania NIKE nxorri topin ku u luajt në të gjithë ndeshjet e sezonit <ref>{{cite web|title=Nike MAXIM, La Liga and Serie A 2012/13 balls|url=http://pes-parche.com/2012/03/balones-nike-maxim-temporada-2012-2013-official-match-ball-full-hd.html|publisher=pes-parche.com|date=20 April 2012 |accessdate=20 April 2012|language=Spanish}}</ref>.
 
== Skuadrat ==
===Numri i skuadrave nga rajoni===
{|class="wikitable" style="text-align:center"
|-
!Rajoni!!Numri i skuadrave!!Skuadrat
|-
|align="left"|[[Lombardia]]||3||[[Atalanta B.C.|Atalanta]], [[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]], and [[A.C. Milan|Milan]]
|-
|align="left"|[[Emilia-Romagna]]||2||[[Bologna F.C. 1909|Bologna]] and [[Parma F.C.|Parma]]
|-
|align="left"|[[Roma]]||2||[[S.S. Lazio|Lazio]] and [[A.S. Roma|Roma]]
|-
|align="left"|[[Liguria]]||2||[[Genoa C.F.C.|Genoa]] and [[U.C. Sampdoria|Sampdoria]]
|-
|align="left"|[[Piedmont]]||2||[[Juventus F.C.|Juventus]] and [[Torino F.C.|Torino]]
|-
|align="left"|[[Siçilia]]||2||[[Calcio Catania|Catania]] and [[U.S. Città di Palermo|Palermo]]
|-
|align="left"|[[Toskani]]||2||[[ACF Fiorentina|Fiorentina]] and [[A.C. Siena|Siena]]
|-
|align="left"|[[Abruco]]||1||[[Delfino Pescara 1936|Pescara]]
|-
|align="left"|[[Kompania]]||1||[[S.S.C. Napoli|Napoli]]
|-
|align="left"|[[Friuli-Venecia Xhulia]]||1||[[Udinese Calcio|Udinese]]
|-
|align="left"|[[Sardenja]]||1||[[Cagliari Calcio|Cagliari]]
|-
|align="left"|[[Veneto]]||1||[[A.C. ChievoVerona|Chievo]]
|}
 
 
== Sezone në Serie A ==