Dallime mes rishikimeve të "Banovina Zeta"

88 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
Skeda Banovine_kj.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Fastily
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
v (Skeda Banovine_kj.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Fastily)
 
 
[[Skeda:Banovine kj.jpg|parapamje|300px|Rrethet "Banovina" të Mbretërisë Jugosllave]]
'''Qarku i Zetës''' ''(Banovina e Zetës)'' ishte njësi administrative teritoriale gjatë Mbretërisë Jugosllave . Kryeqender administrative kishte [[Cetina|Cetinjen]]. Ka përfshirë territorrin e sotëm të Malit të Zi, Dubrovnikun me rrethinë, një pjes të Hercvegovinës,të Sanxhakut, të Kosoves dhe Rrafshin e Dukagjinit.