Ndryshimi mes inspektimeve të "Andrés Iniesta"

2.520 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| fullname = Andrés Iniesta Luján
| birth_date = {{birth date and age|11|5|1984}}
| birth_place = [[Fuentealbilla]], [[Albacete]], [[SpanjëSpanja]]
| height = {{Height|m=1.70}}
| position = [[MesfushorMesfushori|Mesfushori]]
| currentclub = [[FC Barcelona|Barcelona]]
| clubnumber = 8
| youthyears2 = 1996–2001 | youthclubs2 = [[FC Barcelona|Barcelona]]
| years1 = 2001–2003 | clubs1 = [[FC Barcelona B|Barcelona B]] | caps1 = 54 | goals1 = 5
| years2 = 2002–| clubs2 = [[FC Barcelona|Barcelona]] | caps2 = 302303 | goals2 = 30
| nationalyears1 = 2000 | nationalteam1 = [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanja U15]] | nationalcaps1 = 2 | nationalgoals1 = 0
| nationalyears2 = 2000–2001 | nationalteam2 = [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanja U16]] | nationalcaps2 = 7 | nationalgoals2 = 1
| nationalyears5 = 2003 | nationalteam5 = [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanja U20]] | nationalcaps5 = 7 | nationalgoals5 = 3
| nationalyears6 = 2003–2006 | nationalteam6 = [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanja U21]] | nationalcaps6 = 18 | nationalgoals6 = 6
| nationalyears7 = 2006– | nationalteam7 = [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanja]] | nationalcaps7 = 8187 | nationalgoals7 = 1110
| nationalyears8 = 2004 | nationalteam8 = [[Kombëtarja katalane e futbollit|Katalonia]] | nationalcaps8 = 1 | nationalgoals8 = 0
}}
== Karriera ==
'''Andrés Iniesta Luján''', lindi në [[Fuentealbilla]], [[Albacetes]], [[Spanja|Spanjë]] më [[11 Maj|11 maj]] të vitit [[1984]], është futbollist spanjoll. Në FC Barcelona debutoi gjat kohës së trajnerit [[Louis Vaan Gaal]] në sezonin 2002-2003 dhe njëkohësishtë luante edhe për [[FC Barcelona B]]. Në sezonin 2004-2005 zhvilloi 37 ndeshje për ekipin e parë duke luajrus si mbrojtës.
Numri i tij në klub ishte 24, mirpo pas largimit të [[Ludovic Giulys]] për në [[A.S. Roma|AS Roma]] ai tani bart numrin 8.
Më [[17 Maj|17 maj]] të vitit [[2006]] ishte pjesë e ekipit kur FC Barcelona fitoi në finalen e [[UEFA Liga e Kampionëve|Ligën e Kampionëve]].
Që Në Moshën 12 Vjecare ai filloi te lidhej per mundesi kalimi ne klube te ndryshme te spanjes pasi kishte Paraqitje te shkelqyeshme per [Fuentealbilla][Albacete]. Gjithashtu Andres Ishte i Lidhur Edhe Per Nje Kalim Te Mundshem Tek Akademia e Madrileneve Por Ne Momentet e Fundit Akademia e [[Real Madrid C.F.|Real Madrid CF]] Nderpreu Marreveshjet Per Kalimin e Andres Inestes Te Madrilenet.Pasi Prinderit e Tije Levizen Nga FuenteAlbilla Per Ne Qytetin e Barcelones Andres U Inkuadrua Ne Akademine e Blaugranasve Te Chuajtur La Masia[Fc Barcelona].Ne Fillim Inesta Luajti Si Mesfushor Defansif Por Trajneret Duke Pare Aftesite e Tija Sulmuese e Inkuadruan Ate Ne Kuadrin e Mesfushes Ofensife.Ne Vitin 1999 Ai Ishte Kapiten i Skuadres Barcelona U-15 Dhe Shenoi Golin Vendimtar Per Te Fituar [Nike Premier Cup 1999].
Kapiteni i Skuadres Se Pare Te Barcelones Ate Kohe Josep Guardiola Sot Tranjer i Fc Barcelona i Kishte Dhene Nje Autograf Andresit Pasi Ai e Kishte Idol[Idhull] Pep Guardiolen.Ne Vitin 2009 Kur Guardiola Morri Postin e Trajnerit Te Barcelona Me Iniesten Mesfushor Te Majte Ofansif Dhe Me Xavin Po Ashtu Mesfushor Ofansif Ne Te Djathte Ata Luanin Si Nje 2-she Shkaterruese e Frikkshme.
Më 29 Tetor 2002 Luis Van Gaal Ate Bote Trajner i Blaugranasve Sot i Bajernit Te Mynihut Inkuadroi Ne Loje Andresin Per Te Debutuar Ne Ligen e Kampioneve Kunder Club Bruge.Ne Vitin 2008 Pas Largimit Te Ronaldinhos Te Ac Milan Ai Fitoi Nje Vend Me Te Sigurte Tek 11-eshja Katalunase.Po Ate Sezon Andres Iniesta Fiton Ligen e Kampioneve Kunder Skuadres Angleze Manchester United.Per Mberritjen e Barcelones Ne Finale Me Meritori Ishte Pikerisht Andres Iniesta Pasi Shenoi Golin Vendimtar Ne Minuten e 93' Ne Gjysme Finalen e Liges Se Kampioneve.
 
'''Andrés Iniesta Luján''' ([[11 Maj]] [[1984]]) është një futbollistë spanjollë që luan në [[La Liga]] me [[FC Barcelona|Barcelonën]] dhe me [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Kombëtaren Spanjolle]].
== Kombetarja Spanjolle ==
Nder Paraqitjet Me Te Mira Te Iniestes Ishte Me Kombetaren Spanjolle Ne Kuader Te Kampeonatin Evropian 2008 i mbajtur Ne Zvicceer Dhe Austri.Sa i perket Fazes Se Grupeve Ai lujti Vetem 2 Ndeshje Si Pasoje e Dhimbjes Se Barkut Nga Nje Virus.
Kunder Rusise Ai Asistoi Per Golin e David Villes Ne Minutat e Fundit Te Lojes.
Vlen Te Permendet Se Ai Ka Luajtur Ne Finales e Kampionatit Evropian Gjate Gjithe Takimit Perballe Gjermaneve Te Cilet Humben Ndaj Kombetares Spanjolle.
Per Kombetaren Spanjolle Andresi Ka Luajtur 54 Ndeshje Dhe Ka Realizuar 9 Gola Che Nga Viti 2006.
 
Iniesta ka ardhur nga ''"La Masia"'', akademia e [[FC Barcelona|Barcelonës]] - pas migirimit nga vendlindja. Ai bëri debutimin e tij me skuadrë e parë në vitin 2002, në moshën 18 vjeçare. Ai filloi të luante rregullisht me skuadrën e parë në sezonin 2004-05, dhe që nga ai sezon, ai ka luajtur rregullisht çdo sezon. Ai ishte lojtar i rregullt i [[FC Barcelona|Barcelonës]] në sezonin 2008-09, sezon ku [[FC Barcelona|Barcelona]] fitoi gjashtë trofe.
===Kupa e Botes [2010]===
Spanja Eshte Kampion Bote Dhe Evrope Per Momentin Dhe Eshte Ne vend Te Pare Te Ranglistes Boterore Te Shteteve Duke Lene Pas Brasilin Dhe Holanden.
Iniesta Shenoi Dy Gola.Goli i Pare Ishte Kunder Kilit Dhe Goli i Dyte Ishte Kunder Hoolandes Ne Finalen e Kampionatit Boteror.
Andresi Shenooi Golin Vendimtar Ne Minutern e 113' Duke Shpallur Kampion Bote Kombetaren Spanjolle.
===Jeta Personale===
Ne Vitin 20008 Andres Inesta Martohet Me Anna Ortiz Dhe Ne Vitin 2010 Ai Konfirmoi Se Pritet Te Jete Baba
 
Iniesta ka luajtur me kombëtaren spanjolle të moshave U16, U19 dhe U21, përpara se të bënte debutimin zyrtarë në vitin 2006 me kombëtaren e parë. Ai u zgjodh për të luajtur me kombëtaren në [[Kampionati Botëror i Futbollit 2006|Botërorin 2006]], ai luajtui vetëm 1 ndeshje, [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanja]] u eleminua në raundin e dytë.
== Referenca ==
<references/>