Dallime mes rishikimeve të "Oliver Kahn"

1.302 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Oliver Kahn 06-2004.jpg|thumb|right|300px]]
 
Oliver Rolf Kahn (shqiptim gjermanisht: [ɔ.lɪ.vɐ k ʰ a ː n], me nofkën Der Titan [deɐ̯ ti.t ʰ a ː n] (Titan); lindur 15 qershor 1969) [3] është një ish-portieri gjerman të futbollit. Ai e filloi karrierën e tij në ekipin e Karlsruher SC Junior në vitin 1975. Dymbëdhjetë vjet më vonë, Kahn bëri ndeshjen e tij debutues në skuadër profesionale. Në vitin 1994, ai u transferua në Bayern Munich për tarifën e DM4.6 milionë euro, ku ai luajti deri në fund të karrierës së tij në vitin 2008.
[[Oliver Kahn|Oliver Kan]] (Oliver Kahn) është lindur më 15 qershor [[1969]] në Karlsruhe , Baden-Vytenberg, [[Gjermania|Gjermani]], është futbollist gjerman dhe njëri ndër portierët më të mirë. Ka luajtur për reprezenacioni e Gjermanisë nga viti 1995-2006 dhe për KF Bajern nga viti 1994 deri në vitin 2008.
Kahn është një nga lojtarët më të suksesshme gjermane në historinë e kohëve të fundit, duke fituar tetë kampionate gjermane, gjashtë kupa te Gjermanisë, Kupën UEFA në vitin 1996, UEFA Champions League dhe Kupën Interkontinentale, të dyja të arritur në vitin 2001. Kontributet e tij individuale kanë fituar atë katër radhazi UEFA çmime më të mira evropiane portierin, Çmime të mira Tre botë IFFHS-së portierin dhe dy futbollist gjerman të Vitit të trofeve. Në 2002 FIFA World Cup, Kahn u bë portieri i parë dhe i vetëm në historinë e turneut për të fituar Topin e Artë.
 
Nga viti 1994 deri 2006, Kahn ishte pjesë e ekipit kombëtar gjerman, në të cilin ai luajti si një iniciativë pas daljes në pension të Andreas Köpke. Në 2002 FIFA World Cup, ekipi arriti në finale. Ndërsa Gjermania ishte disa herë më përqeshur për punën e tyre të dobët, nivelet Kahn provuar të jetë faktori vendimtar në disa lojëra deri në finale, ku Gjermania ka humbur 0-2 ndaj Brazilit. [4] Ai u emërua lojtari më i mirë i turneut dhe mori çmimin GOLDEN BALL AWARDS.
 
 
Anonymous user