Dallime mes rishikimeve të "Oliver Kahn"

990 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox football biography
[[Skeda:Oliver Kahn 06-2004.jpg|thumb|right|300px]]
| name = Oliver Kahn
| image = [[Skeda:Oliver Kahn 06-2004.jpg|220px]]
| image_size = 200px
| caption = Kahn në stërvitje me [[Kombëtarja gjermane e futbollit|Gjermaninë]] gjatë [[UEFA Euro 2004|Euro 2004]]
| fullname = Oliver Rolf Kahn <ref>{{Cite web|title=FIFA World Cup Germany 2006 – List of Players|url=http://www.fifadata.com/document/fwc/2006/PDF/FWC_2006_SquadLists.pdf|publisher=Fédération Internationale de Football Association (FIFA)|format=PDF|page=12|accessdate=26 July 2013}}</ref>
| birth_date = {{Birth date and age|15|06|1969|df=yes}}
| birth_place = [[Karlsruhe]], [[Gjermania]]
| height = {{convert|1.88|m|ftin|abbr=on}}
| position = [[Portieri|Portier]]
| youthyears1 = 1975–1987
| youthclubs1 = [[Karlsruher SC]]
| years1 = 1987–1990
| clubs1 = [[Karlsruher SC II]]
| caps1 = 73
| goals1 = 0
| years2 = 1987–1994
| clubs2 = [[Karlsruher SC]]
| caps2 = 128
| goals2 = 0
| years3 = 1994–2008
| clubs3 = [[FC Bayern Munich|Bayern Munich]]
| caps3 = 429
| goals3 = 0
| totalcaps = 630
| totalgoals = 0
| nationalyears1 = 1995–2006
| nationalteam1 = [[Kombëtarja gjermane e futbollit|Gjermania]]
| nationalcaps1 = 86
| nationalgoals1 = 0
| medaltemplates = {{MedalTeam|[[FC Bayern Munich|Bayern Munich]]}}
{{MedalRU|[[DFL-Supercup|DFB-Supercup]]|[[1994 DFB-Supercup|1994]]}}
{{MedalW|[[UEFA Europa League|UEFA Cup]]|[[1995–96 UEFA Cup|1996]]}}
{{MedalW|[[Bundesliga]]|[[1996–97 Bundesliga|1997]]}}
{{MedalW|[[DFB-Ligapokal]]|[[1997 DFB-Ligapokal|1997]]}}
{{MedalW|[[DFB-Pokal]]|[[1997–98 DFB-Pokal|1998]]}}
{{MedalW|[[DFB-Ligapokal]]|[[1998 DFB-Ligapokal|1998]]}}
{{MedalW|[[Bundesliga]]|[[1998–99 Bundesliga|1999]]}}
{{MedalRU|[[DFB-Pokal]]|[[1998–99 DFB-Pokal|1999]]}}
{{MedalRU|[[UEFA Champions League]]|[[1998–99 UEFA Champions League|1999]]}}
{{MedalW|[[DFB-Ligapokal]]|[[1999 DFB-Ligapokal|1999]]}}
{{MedalW|[[Bundesliga]]|[[1999–2000 Bundesliga|2000]]}}
{{MedalW|[[DFB-Pokal]]|[[1999–2000 DFB-Pokal|2000]]}}
{{MedalW|[[DFB-Ligapokal]]|[[2000 DFB-Ligapokal|2000]]}}
{{MedalW|[[Bundesliga]]|[[2000–01 Bundesliga|2001]]}}
{{MedalW|[[UEFA Champions League]]|[[2000–01 UEFA Champions League|2001]]}}
{{MedalRU|[[UEFA Super Cup]]|[[2001 UEFA Super Cup|2001]]}}
{{MedalW|[[Intercontinental Cup (football)|Intercontinental Cup]]|[[2001 Intercontinental Cup|2001]]}}
{{MedalW|[[Bundesliga]]|[[2002–03 Bundesliga|2003]]}}
{{MedalW|[[DFB-Pokal]]|[[2002–03 DFB-Pokal|2003]]}}
{{MedalW|[[DFB-Ligapokal]]|[[2004 DFB-Ligapokal|2004]]}}
{{MedalW|[[Bundesliga]]|[[2004–05 Bundesliga|2005]]}}
{{MedalW|[[DFB-Pokal]]|[[2004–05 DFB-Pokal|2005]]}}
{{MedalW|[[Bundesliga]]|[[2005–06 Bundesliga|2006]]}}
{{MedalW|[[DFB-Pokal]]|[[2005–06 DFB-Pokal|2006]]}}
{{MedalRU|[[DFB-Ligapokal]]|[[2006 DFB-Ligapokal|2006]]}}
{{MedalW|[[DFB-Ligapokal]]|[[2007 DFB-Ligapokal|2007]]}}
{{MedalW|[[Bundesliga]]|[[2007–08 Bundesliga|2008]]}}
{{MedalW|[[DFB-Pokal]]|[[2007–08 DFB-Pokal|2008]]}}
{{MedalTeam|{{flagicon|Germany}} [[Kombëtarja gjermane e futbollit|Gjermania]]}}
{{MedalW|[[Kampionati Evropian i Futbollit|Kampionati Europian]]|[[UEFA Euro 1996|1996]]}}
{{MedalRU|[[FIFA Kampionati Botëror i Futbollit|Kupa e Botës]]|[[Kampionati Botëror i Futbollit 2002|2002]]}}
{{Medal3rd|[[FIFA Kupa e Konfederatave]]|[[2005 FIFA Kupa e Konfederatave|2005]]}}
{{Medal3rd|[[FIFA Kampionati Botëror i Futbollit|Kupa e Botës]]|[[Kampionati Botëror i Futbollit 2006|2006]]}}
}}
 
== Referenca ==
Oliver Rolf Kahn (shqiptim gjermanisht: [ɔ.lɪ.vɐ k ʰ a ː n], me nofkën Der Titan [deɐ̯ ti.t ʰ a ː n] (Titan); lindur 15 qershor 1969) [3] është një ish-portieri gjerman të futbollit. Ai e filloi karrierën e tij në ekipin e Karlsruher SC Junior në vitin 1975. Dymbëdhjetë vjet më vonë, Kahn bëri ndeshjen e tij debutues në skuadër profesionale. Në vitin 1994, ai u transferua në Bayern Munich për tarifën e DM4.6 milionë euro, ku ai luajti deri në fund të karrierës së tij në vitin 2008.
<references/>
Kahn është një nga lojtarët më të suksesshme gjermane në historinë e kohëve të fundit, duke fituar tetë kampionate gjermane, gjashtë kupa te Gjermanisë, Kupën UEFA në vitin 1996, UEFA Champions League dhe Kupën Interkontinentale, të dyja të arritur në vitin 2001. Kontributet e tij individuale kanë fituar atë katër radhazi UEFA çmime më të mira evropiane portierin, Çmime të mira Tre botë IFFHS-së portierin dhe dy futbollist gjerman të Vitit të trofeve. Në 2002 FIFA World Cup, Kahn u bë portieri i parë dhe i vetëm në historinë e turneut për të fituar Topin e Artë.
Nga viti 1994 deri 2006, Kahn ishte pjesë e ekipit kombëtar gjerman, në të cilin ai luajti si një iniciativë pas daljes në pension të Andreas Köpke. Në 2002 FIFA World Cup, ekipi arriti në finale. Ndërsa Gjermania ishte disa herë më përqeshur për punën e tyre të dobët, nivelet Kahn provuar të jetë faktori vendimtar në disa lojëra deri në finale, ku Gjermania ka humbur 0-2 ndaj Brazilit. [4] Ai u emërua lojtari më i mirë i turneut dhe mori çmimin GOLDEN BALL AWARDS.
 
[[Kategoria:Lindje 1969]]
[[Kategoria:Futbollistë]]
[[Kategoria:Futbollistë gjermanë]]
[[Kategoria:Futbollistë në kombëtaren gjermane]]
[[Kategoria:Futbollistë në Karlsruher SC II]]
[[Kategoria:Futbollistë në Karlsruher SC]]
[[Kategoria:Futbollistë në Bayern Munich]]
[[Kategoria:Futbollistë në Bundesliga]]
[[Kategoria:FIFA Kampionati Botërorë i Futbollit 1994 - Futbollistë]]
[[Kategoria:UEFA Euro 1996 - Futbollistë]]
[[Kategoria:FIFA Kampionati Botërorë i Futbollit 1998 - Futbollistë]]
[[Kategoria:UEFA Euro 2000 - Futbollistë]]
[[Kategoria:FIFA Kampionati Botërorë i Futbollit 2002 - Futbollistë]]
[[Kategoria:UEFA Euro 2004 - Futbollistë]]
[[Kategoria:FIFA Kampionati Botërorë i Futbollit 2006 - Futbollistë]]
[[Kategoria:Fitues të UEFA Champions League]]
[[Kategoria:Fitues i UEFA Cup]]
[[Kategoria:Fitues të FIFA Kampionatit Europianë]]
 
[[Kategoria:]]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
== JETA PERSONALE ==
Kahn u lind në Karlsruhe. Ai është pjesërisht me prejardhje Letonisë; [65] ai kishte një Letonisht gjyshja dhe babai i tij ka lindur në Liepaja, ku ai mbetet i njohur [66] Ai ka një vëlla më të vjetër të quajtur Axel, i cili ka luajtur në divizionin e dytë për Karlsruher. . [67] në vitin 2010, Kahn përfundoi dhjetë-vjeçare Simone martesën e tij me gruan e tij, me të cilin ai ka patur dy fëmijë. [68] në shkurt 2011 Svenja e dashura e tij lindi një djalë. [69]
Në vitin 2009, ai u ofroi postin e menaxherit për Schalke FC 04, të cilat ai hodhi poshtë. [70] Dy vjet më pas, në prill 2011, një gjykatë gjermane gjobitur Kahn € 125,000 ($ 182,223) për evazion fiskal pas dështimit të deklarojë më shumë shumë se 6.000 € i veshjeve luksoze ai bleu në një udhëtim në Dubai. [71]
Ai mbështet street-futbollit Munich kickt ligë gut Bunt, [72] i cili është konsideruar si një projekt pionier i organizuar rrugë futbollit-dhe Gjermania dhe Europa-gjerë modelin e mirëkuptimit ndërkulturor, vlerat arsimore dhe parandalimin; [73] Sepp Herberger-Fondacioni, i cili promovon futboll në shkolla, klube, dhe burgjet;. [74] dhe Rockola Justin Shoqata, qëllimi i të cilit është mbrojtja e të rinjve kundër dhunës, alkoolit dhe drogave [75]
Ai mori licencën e tij stërvitje në vitin 2010. [64] Pasi ka studiuar biznes në Universitetin e Hagen dhe Privatuniversität Schloss SEEBURG Kahn mban një diplomë Master i Administrimit të Biznesit.
 
== KARRIERA ==
 
Vitet - Klubet - Ndeshje - (GOLA)
1987–1994 Karlsruher SC 128 (0)
1994–2008 FC Bayern Munich 429 (0)
Total 557 (0)
Ekipi Kombetar 1994–2006 Gjermania 86 (0
 
== Shih edhe ==
* [http://www.oliver-kahn.de/ faqe personale]
 
[[Kategoria:Futbollistë gjermanë]]