Dallime mes rishikimeve të "Sulejman bej Delvina"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
|}}
 
'''Sulejman Pashë Delvina''' (lindi më [[5 tetor]] [[18841871]] në [[Delvinë]] dhe vdiq në [[Vlorë]] në vitin [[1933]]), ishte politikan i shquar shqiptar, kryeministër më [[1920]] dhe pjesëtar i qeverisë së [[Fan Noli]]t më [[1924]].
 
Arsimin fillor e kreu në vendlindje ndërsa atë të mesëm ne gjimnazin "Zosimea" të [[Janinë]]s. Mbaroi në Stamboll në vitin 1898, Universitetin "Mylkie". U emërua atashe në MPB-në Osmane dhe më pas si sekretar në zyrën e dekreteve të Kryeministrisë, si dhe profesor në liceun e Gallatasarait e në gjimnazin e Vefa-s. U bë shef seksioni në MPB dhe drejtor i përgjithshëm i vilajeteve. Ishte një ndër figurat qendrore të klubit shqiptar të Stambollit. Bashkë me patriotë të tjerë iu kundërvu politikës xhonturke dhe synimeve shoviniste ndaj Shqipërisë të monarkive fqinje. Në korrik 1911 udhëhoqi manifestimin e studentëve shqiptarë në Stamboll për të mbështetur alfabetin dhe kërkesat shqiptare. Ishte një nga nënshkruesit e thirrjes së 18 nëntorit dorëzuar përfaqësive të Fuqive të Mëdha në Stamboll ku kërkohej të njiheshin të drejtat kombëtare të popullit tonë.
6

edits