Dallime mes rishikimeve të "SQL"

106 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q47607 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''[[SQL]]''' (''Structured Query Language'') është një [[Databasebaza e të dhënave|bazë të dhënash]] në gjuhën kompjuterike e projektuar për menaxhimin e të dhënave në [[RDBMSrelational database management system|sistemet e menaxhimit të bazës së të dhënave relative]] (''Relational data base management system''), dhe fillimisht i bazuar mbi [[Algjebra|algjebrën relative]]. Shtrirja e saj përfshin data query dhe update, krijimin dhe modifikimin e skemës, dhe kontrollin të të dhënave të aksesit.
 
== Historia ==
[[SQL]] u zhvilluar ne [[IBM]] nga Donald D. Chamberlin dhe Raymond F. Boyce në fillim të viteve 1970. Ky version, i quajtur fillimisht SEQUEL, është projektuar për të manipuluar dhe ripërtrij të dhënat e ruajtura në produkt origjinal të të dhënave relacionale të [[IBM]], (System R). Gjatë viti 1970, një grup në IBM San Jose Research Laboratory zhvilloj Sistemin R të menaxhimit të sistemit të bazës së të dhënave relacionale. Donald D.Chamberlin dhe Raymond F.Boyce fillimisht e quajtën Structured English Query Language (SEQUEL ose SEQL). Emri SEQUEL u ndryshua më vonë në [[SQL]] sepse "SEQUEL" ishte një markë e avio-kompanisë Hawker Siddeley e themeluar në [[BritaniaMbretëria e MadheBashkuar e Britanisë dhe Irlandës së Veriut|Britanin e Madhe]].
 
== Queries ==
 
== Shih edhe ==
* [[Baza e të dhënave|Database]]
* [[Having (SQL)|Having]], komandë