Ndryshimi mes inspektimeve të "Sabit Uka"

19 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Sabit Uka''' lindi [[nëntori|nëntor]] [[1920]] në [[Sllatina e madhe|Sllatinë të madhe]] afër [[PrishtinëPrishtina|Prishtinës]]s, ëdhtë shkimtar shqiptar, ka botura librin [[Libri Viset që nuk harrohen|Viset që nuk harrohen]] - E drejta mbi vatrat dhe pasuritë reale dhe autoktone nuk vjetrohet-të dhëna në formë rezymeje - (Arhiv Srbije, Fond: Pokloni i otkupi, K-64, 268, St.-1-9)<ref>[[b:Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak me kompani/1]]</ref>
 
Shkollën fillore (pesëvjeqare) e kreu në vendlindje,shkollën normale në Pejë,shkollën e lartë në Nish më 1955,grupin histori gjeografi kurse më 1967 degën e historisë Fakultetin Filozofik të Prishtinës më 1974,ku edhe u magjistrua më 1979.Deri tash punoi disa punime e kontribute shkencore në revista të ndryshme në vend dhe jashtë vendit . Më 1993 u doktorua në Prishtinëme temën "Vendosja dhe pozita e shqipëtarëve të Sanxhakut të Nishit".