Ndryshimi mes inspektimeve të "Sabri Fejzullahu"

159 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1468798 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| titulli = Këngëtar, aktor, politikan
| emri i lindjës = Sabri Fejzullahu
| ditëlindja = [[16 Shtator|16 shtator]] [[1947]]
| vendlindja = [[Prishtina|Prishtinë]], [[Kosova|Kosovë]]
| ditëvdekja =
| vendvdekja =
}}
 
'''Sabri Fejzullahu''' (lindur në [[Prishtina|Prishtinë]] më [[16 Shtator|16 shtator]] [[1947]]) është [[aktori|aktor]], këngëtar dhe politikan nga [[Kosova]].
 
Në vitin [[2002]] ai ishte [[deputet]] i [[Partia Demokratike e Kosovës|PDK]]-së në [[Kuvendi i Republikës së Kosovës|Kuvendin e KosovëKosovës]]s.
 
== Karriera artistike==
Sabri Fejzullahu i takon gjeneratës së vjetër të këngëtarëve i cili ka arritur që edhe në kohën e re të zë vendin e vet në muzikën argëtuese të Kosovës, por edhe më gjerë. Ka fituar 18 "Okarina të Arta" në "Akordet e Kosovës", ka incizuar mëse 800 këngë, ka marrur pjesë në shumë festivale dhe ka fituar shpërblime, brenda dhe jashtë vendit. Ka bashkëpunuar gjithmonë me kompozitorët më të mirë të vendit.
 
Sabriu ka luajtur në disa [[Televizioni|TV]]- dhe [[Videofilm|video-filma]]. Ndër të tjerë ai luajti me [[Ibrahim Krajkova|Ibrahim Krajkovën]] "[[Leci]]n" dhe [[Rasim ThaqiThaçi|Rasim Thaqin]]n "[[Cima|Cimën]]". Ai luajti edhe në [[seriaseriali|serialet]]let "[[Kur pranvera vonohet]]" dhe "[[Autobusi (TV)|Autobusi]]". Po ashtu edhe në TV-komedinë "[[Qesh e ngjesh]]" me [[Xhevat Qena|Xhevat Qenën]], [[Leze Qena|Leze Qenën]], [[Ali Ahmeti (aktor)|Ali Ahmetin]] dhe [[Adem Mikullovci]]n. Në [[filmografifilmografia|filmografin]]ë e tij gjenden mbi 20 filma, shumica të [[zhanri]]t komedi.
 
Karakteristikë e xhirimeve filmike të këngëve të Sabriut është përdorimi i tyre për të fuqizuar këngën që ai këndon. Këtë ai e arrin duke e injoruar kamerën dhe në momente të caktuara e përdorë atë për t´iu drejtuar shikuesit. Zakonisht këto momente janë të shkurta dhe ndodhin gjatë ngritjes së zërit.{{cito}}
== Trivia==
 
Kur u pyet në [[Koha Vision|Koha Vizion]] se pse e braktisi muzikën rok, Fejzullahu tha se ai ec me kohën.
 
== Karriera politike ==