Ndryshimi mes inspektimeve të "Sabri Fetah"

32 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q6580515 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Sabri Fetah''' ([[1907]]-[[1989]]) ka qenë një artist tjetër [[shqiptar]] që la gjurmë të ndjeshme në artin dhe kulturën e një vendi tjetër, në [[Turqia|Turqi]].
 
Në historinë e artit turk ai vlerësohet për kontributin e çmuar në fillimet e afreskut në [[Stambolli|Stamboll]]. Gjatë gjithë kohës ai punoi si pedagog në Akademinë e Arteve dhe me krijimet në pikturë ka qenë një nga përfaqësuesit më të njohur të artit bashkëkohor turk. Sabri Fetah (Brekel) studioi në [[Firenca|Firence]] në të njëjtën akademi me Abdurrahim Buzën, por ndërsa Buza u kthye në Tiranë, Fetahu pasi qëndroi edhe dy vjet në [[Italia|Itali]] më pas u vendos në Turqi. Në vitin [[1983]] erdhi për herë të parë në Tiranë, për të shoqëruar ekspozitën e artit turk, por veprat e tij nuk i pranuan të ekspozoheshin pasi i përkisnin pikturës moderne, rreptësisht të ndaluar në atë kohë në vendin e origjinës së tij.
 
{{Biografi-cung}}