Ndryshimi mes inspektimeve të "Sabrie Spahiu"

43 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Sabrie Spahiu''' u lind më [[30 Prill|30 prill]] [[1960]] në [[Mitrovica|Mitrovicë]]. Nivelin e ulët të shkollës së baletit e mbaroi në vendlindje, ndërsa në vitin [[1978]] diplomoi në Qendrën e Baletit dhe Operës në [[Shkupi|Shkup]] – me temën : "Vallëzimi i karakterit botërorë dhe vallëzimi historik" në klasën e prof. Elizabeta Kushevska. Në vitin [[1979]] punësohet në Teatrin Popullor Krahinor të [[PrishtinëPrishtina|Prishtinës]]s, gjegjësisht në Trupën e Ansamblit të Baletit, si anëtare e rregullt dhe merr pjesë në shumë shfaqje, [[drama]], pjesë kamertale në role të ndryshme që atëbotë shfaqeshin në skenën e Teatrit të Prishtinës. Prej vitit [[1980]] ka punuar, balerinë në teatrin kombëtar të [[KosovëKosova|Kosovës]]s. Gjatë kësaj kohë ka luajtur në shumë balete, por rolet më të preferuara ishin rolet për fëmijë, si, Bukuroshja e fjetur, Xhoni në Peter Pan, Princesha dhe katër kavalierë - nga Çajkovski.
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]