Ndryshimi mes inspektimeve të "Sadao Bekku"

26 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 3 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3299898 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Sadao Bekku''' ([[Japan|japonisht]]:别 宫 贞 雄 ''Bekku Sadao'', *[[24 Maj]] [[1922]] në [[Tokjo|Tokio]]), është një [[kompozitori|kompozitor]] japonez klasike. Veprat e tij përfshijnë pesë simfonitë, rezultatet film, një sonatë flaut, një koncert [[pianoja|piano]], puna korale dhe këngë të artit, dhe [[opera]], Prince Arima.
Puna e tij merr ndikim të fortë nga [[Jazz|xhaz]].
Veprat e tij më të famshme përfshijnë rezultat filmi, Matango në vitin 1963.