Ndryshimi mes inspektimeve të "Sadri Ahmeti"

24 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
 
'''Sadri Ahmeti''' (1939 - 24/06/2010) lindi në [[Vuthaj]] të [[PlavëPlava|Plavës]]s - [[Mali i Zi]] me [[1939]], një fshat nga i cili kanë dalë shumë krijues e artistë me emër në [[Kultura e Shqipërisë|kulturën shqiptare]].
 
Pas shkollimit të mesëm emigron në [[Shqipëria|Shqipëri]] në vitin [[1957]] ku edhe nis kalvari i tij jetësor. Ishte e vështirë për një artist si Sadri Ahmeti të mbetej i lirë, mik u ngushtë i [[Bilal Xhaferri|Bilal Xhaferrit]], Sadriu njihej nëpër rrethet kulturore të [[TiranëTirana|Tiranës]]s për guximin e tij në fjalë. Nuk vonon e arrestohet kur ishte student në Akademinë e Arteve, dënohet me burg e pastaj me internim që nga minierat e Spacit në kantieret e [[Elbasani]]t. Pas viteve '90 përfundon studimet e lëna përgjysmë ne Akademinë e Arteve, që ia pat ndërprerë burgu, një ëndërr e mbetur përgjysmë, pasi ky poet është edhe një piktor i njohur e një nga akuarelistët më të mirë shqiptarë. Pas viteve '90 boton këto libra : "Një e qeshur harbon nëpër errësirë", "Dielli për në Ballkan nuk kalon nëpër Goli Otok", "Masakra e Tivarit", "Aisbergu i preludit të katastrofës", "Vallja e katrahurave", "Kalëroj rreth botës mbi re", "Tek lahem në dritën e Hënës", "Loz era me gjethet e vjeshtës sime", "A do mund të takohemi nesër ?" si dhe librin me prozë "33 vjet në mitrën e ferrit të fjalës".
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]