Jeronimi: Dallime mes rishikimesh

24 bytes added ,  10 vjet më parë
shtimi i shkronjes ë në paragrafin e dytë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v Bot: Migrating 56 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q44248 (translate me)
shtimi i shkronjes ë në paragrafin e dytë
Rreshti 3:
'''Shën Jeronimi''', i njohur me emrin latin '''Sophronius Eusebius Hieronymus''' (lindi në vitin [[347]] në Stridon, [[Dalmacia|Dalmaci]], dhe vdiq me [[30 shtator]], [[420]] në [[Betlehemi|Betlehem]], të [[Judea|Judesë]]) ishte [[At kishe|at i kishës]], dhe [[Teologjia|teolog]]. U shpall [[Doktor i kishës|mësues kishe]] nga [[Vatikani]]. Njihet më mire si përkthyesi i [[Bibla|Biblës]] nga [[greqishtja]] dhe [[hebraishtja]] në [[Latinishtja|latinisht]]. ''[[Vulgate]]'' e Shën Jeronimit është ende sot një tekst i rëndësishem i [[Kisha katolike romake|kishës katolike romake]].
 
Ne traditentraditën artistike te kisheskishës katolike romake paraqitet zakonisht si, mbrojtes i mesimitmësimit teologjik, si [[Kardinali|kardinal]], perkrahpërkrah [[Ipeshkvi]]t [[Shën Augustini|Augustin]], krye-ipeshkvit [[Shën Ambrozi|Ambrozit]], dhe [[Papa Gregori I|Papa Gregorit I]]. Edhe kur paraqitet si [[anahorit]] gjysmegjysmë-lakuriq, me kryq, kafkekafkë, dhe BibelBibël si pajisjet e vetme te qeliseqelisë se tij, kapelja e kuqe ose disa tregues te tjeretjerë te pozitespozitës se tij kanekanë hyrehyrë ne pikturepikturë si rregull i pershkrimitpërshkrimit te figuresfigurës se tij.
== Jeta ==
==Veprat==
126

edits